Sağlık Turizmi Nedir?

Sağlık Turizmi, bireylerin sağlık hizmeti alma amacıyla yaşadıkları ülke dışında bir ülkeyi ziyaret etmeleridir. Sağlık turizmi, Türkiye’de yükselen bir sektör olma vasfına sahiptir. Özellikle döviz kuru dengelerinin yabancı para lehine değiştiği son 5 yıl içerisinde Türkiye bu gelişmenin bir pozitif dışsallığı olarak sağlık sektöründeki uluslararası rekabet gücünü artırmıştır. Bu durum Türkiye’yi sağlık sektöründe dünyanın en çok tercih edilen 10 ülkesi arasına yerleştirmiştir.

 

Hastaların sağlık turizmine yönelmesinin temel sebepleri şu şekilde özetlenebilir:
  • Daha nitelikli bir tedavi almak

  • Daha uygun fiyata tedavi almak

  • Uzun bekleme sürelerinden kaçınmak

  • Yakın çevreden tedavi sürecinin detaylarını gizleme arzusu

  • Tedavi alırken farklı ülkeleri tanıma ve gezme imkânı

 
Yapılan araştırmalara göre Türkiye’yi 2017 yılında, 765.000 yabancı hasta sağlık turizmi amacıyla ziyaret etmiştir. 2018 yılında sağlık turizmi amacıyla Türkiye’yi ziyaret eden hastaların ortalama kişi başı 9.000 dolar civarında harcama yaptığı ve buna bağlı olarak sağlık turizminin ülke ekonomisine yıllık getirisinin 7,2 milyar dolar seviyesinde olduğu tespit edilmiştir. Bu miktar, Türkiye’nin 2018 yılındaki toplam turizm gelirinin çeyreğine tekabül etmiştir.
 
Sağlık turizminin önemi bu alana yönelik devlet teşviklerinin de güçlendirilmesine yol açmıştır. Bu desteklerin alanları ve oranları hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki tabloyu incelemenizi tavsiye ederiz.
 
 
New Health Media, Türkiye’nin ilk ve lider sağlık turizmi odaklı dijital medya ajansıdır. Sağlık turizmi lisansı edinmiş kliniklere yönelik olarak sosyal medya yönetimi, SEO uyumlu web sitesi ve landing page tasarımı, marka danışmanlığı, crm danışmanlığı, reklam ve kampanya yönetimine ek olarak yeni başladığı müşteri sadakat programları ile birlikte geniş bir hizmet ağına sahip olan firmamız yetkin kadrosuyla hem kliniklerin hasta ve operasyon hacmini artırmaya hem de ülkemizin sağlık turizmi sektörüne katkıda bulunmaya devam etmektedir.
 
Siz de ülkemizin yükselen değeri ve stratejik gücü olan sağlık turizmine adım atmak ve bu alanda başarı elde eden klinikler arasına katılmak istiyorsanız firmamızla iletişime geçebilirsiniz.
 
Sağlıklı günler dileğiyle...

İlgili Yazılar