CRM Yönetimi

 

CRM (Customer Relationship Management) Müşteri İlişkileri Yönetimi nedir?

Şirketlerin/markaların hali hazırda müşterileriyle kurdukları kayıt altına alınmış etkileşim ve ilişkileri, en efektif ve en verimli hale getirmeye yönelik geliştirilen stratejilerin, yapılan çalışmaların bütününe denir. CRM çözümü olarak da anılır. Bununla birlikte kurumlara, müşterilerle yapılan tüm temasların tek yerde tutulduğu ve satışın izlenebildiği bir ortam verilmektedir. Daha iyi bir iletişim ve daha iyi bir süreç yönetimiyle birlikte satışlardan daha yüksek karlılık elde edilmektedir.


crm yönetimiCRM’nin Avantajları Nelerdir?

Klasik bir CRM çözümü, potansiyel müşteriyle yapılan ilk temastan satış sonrasına kadar ki tüm basamakların izlenmesini sağlayan bir yapıdadır. Şirket çalışanları CRM’yi satış süreçlerini yönetebilmek, verimleri görüp iyileştirebilmek adına kullanırken, bir satış ekibi ise CRM yoluyla teklif oluşturubilir, siparişi izleyebilir, satış geçmişlerine ulaşabilir ve kaydedilmiş tüm verilere her an erişebilmektedir.

Facebook, Instagram, Whatsapp gibi kanalları CRM’ye entegre edildiğinde, buralardan şirkete ulaşmaya çalışan müşterilerin verileri arşivlenerek tek çatı altında toplanmış olur. Tüm bu hesapların şifrelerinin şirket çalışanlarıyla paylaşılması da gerekmemektedir. Farklı sayıda çalışanı farklı kanallar özelinde toplamak ve yalnızca o kanallardan ulaşacak müşterilerle ilgilenmelerini sağlamak mümkündür. 

Geçmişte maliyetli olması sebebiyle genellikle büyük ölçekli kurumların tercih ettiği CRM’lerin, bugünlerde bulut tabanlı yapısı kurulum ve bakım masraflarından azade olmasını sağlamaktadır. Mobil destekli CRM sayesinde bir şirketin farklı birimlerindeki her çalışan, nerede olursa olsun istedikleri bilgilere ulaşabilmekte ve verileri kaydedebilmektedir. 

 

CRM, müşterilerinin talep ve ihtiyaçlarını önemseyen ve bu doğrultuda ilerleyen şirketlerin en büyük yardımcılarından biridir. İki taraflı iletişimin her anında verilere ve müşteri geri dönüşlerine bağlı analizler çıkartılabilir ve bu sayede müşterilerle daha kalıcı ilişkiler kurulabilir.


Daha iyi bir müşteri deneyimi ve daha karlı satışlar için New Health Media’nın CRM desteklerinden mutlaka faydalanın.

BİZE ULAŞIN

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu doldurun.

gptw logogoogle partnermeta partner
  • whatsapp
  • instagram
  • facebook
  • youtube
  • twitter
  • linkedin