Sağlık Turizmi Satış Eğitimi

 

Sağlık turizmi, özellikle son yıllarda ülkemizde döviz girdisi açısından çok değerlidir. 2023 hedeflerinde Türkiye’nin, yaklaşık 10 milyar dolarlık “Sağlık Turizm Stratejik Planı” adı verilen bir eylem planı ve teşvik paketleri bulunmaktadır. Bu hedefler doğrultusunda teşvikler verilmek istenmektedir.

 

Sağlık Turizmi Satış EğitimiSağlık Turizmi Sertifikası Nasıl Alınır?

Öncelikle, Sağlık Turizmi Acentaları özelinde birinci aşama Tursab belgesini almaktır. Bu belge alındıktan sonra, Sağlık Turizmi Yetki Belgesi başvuruları yapılmaktadır. Ardından ise HİB’e yani Hizmet İhracatçıları Derneği’ne üye olmak gerekmektedir. Bu aşamayı da geçtikten sonra bir işletme, sağlık turizmi yapabilir ve teşviklerden yararlanabilir duruma gelmektedir. 

Klinikler özelinde süreç daha farklı ve biraz daha kolay seyretmektedir. Klinikler için Tursab belgesi aranmamakta, belirli kriterlere uygunluk gösterildikten sonra yalnızca Acenta Belgesi alınması yeterli olmaktadır. İkinci aşamada, yetkin ve alanının uzmanı bir satış pazarlama ekibi istihdam edilmesi mühimdir. Bu ekip dahilideki personelin, dil becerilerinin yanısıra satış ve pazarlama konusunda da uzmanlık sahibi olmaları gerektirmektedir. 

Daha sonra hizmetleri global ölçekte pazarlayacak, yurt dışındaki hastalara kliniği tanıtacak, hangi ülkelerden hangi hastaların gelebileceğini ve o ülkelerdeki potansiyel rakipleri bilecek tecrübeli bir dijital pazarlama ajansına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bir sonraki aşama, dijital pazarlama aşamasıdır. Bunun içerisinde, Facebook, Google, Instagram ve belli ülkelere göre Tiktok ve Snapchat gibi sosyal medya kanalları yer almaktadır ve bu mecralarda uzmanlık gerekmektedir. Bununla birlikte, bu faaliyetleri koordinasyon içerisinde yürütecek bir video prodüksiyon da elzemdir. Hasta süreç içerikleri ve hazırlanacak videolarla öncesi-sonrasını kaliteli bir şekilde büyük önem taşımaktadır. 

Verilen hizmeti karşı tarafa tam anlamıyla yansıtabiliyor olmak, her zaman bir adım öne çıkmayı kolaylaştıran bir etkendir. Devlet teşviklerini alabilmek için bulunacak uzman bir danışman, kliniğe ciddi zaman kazandıracaktır.

 

Sağlık Turizmi yapmadan önce mutlaka New Health Media danışmanlığından yararlanın, teşvik alabilmeniz için her basamakta alanında uzman kadromuzla sizlerleyiz.