Kampanya Yönetimi

 

Etkili bir dijital kampanya yönetiminden bahsedildiğinde; bir web sitesini önceden ziyaret etmiş, ilk defa ziyaret eden veya gelecekte site trafiğine dahil olacak kişileri hedefleyen; her bir sosyal medya kanalının ne tür içeriklerle ön plana çıktığının farkındalığına sahip ve bu doğrultuda düşünüldüğünde geniş perspektifle birlikte çok ayaklı kurgulanmış bir plana ihtiyaç duyulmaktadır. Hedeflenen kullanıcıları harekete geçirebilecek söylemler üretmek ve sahadaki rakipler hakkındaki bilgi de iyi bir kampanya yönetimini doğrudan etkilemektedir.   

 

Remarketing

Yeniden pazarlama yani Remarketing bu bağlamda, özellikle web sitesine gelen, satın alma işlemi gerçekleştirmeden ayrılan müşterileri hedefleyerek daha sonra farklı dijital platformlarda karşılarına çıkıp yeniden o siteye gelmelerini ve hizmetlerinizi satın almalarını teşvik etmektedir. Ayrıca yine daha önce hizmetlerden birini satın almış ve memnun kalan kullanıcılara o ürünle alakalı tamamlayıcı ürün veya hizmet satmayı da kapsamaktadır.

 

kampanya yönetimiCRM ve Aşamaları

Müşteri İlişkileri Yönetimi yani (CRM), kısaca, şirkete ait promosyon ve kampanyaların etkili bir şekilde doğru kullanıcı grubuna, doğru kullanım aracı vasıtasıyla sunulmasını amaçlayan, kullanıcıların gerçek önceliklerini baz alan bir uygulamadır. Planlama, yönetim ve analiz aşamaları CRM’yi oluşturur.  

O ana kadar kullanıcıyla temas edilen satış ve servis, kullanıcı geri dönüşleri gibi alanlar önemsenmektedir.

 

Dönüşüm Odaklı Kampanyalar

Yeniden pazarlamada yer almasının yanı sıra, görüntülü reklam ağı kampanyaları kullanılarak şirket tanınırlığı da oluşturulabilir. Özellikle, öncesinde negatif anahtar kelime çalışması yapılıp, anahtar kelimeler üzerinden içerik hedefleme yapılması kampanyayı dönüşüm odaklı hale getirecektir.

 

Maliyetleri Arttırabilecek Faktörler

Çok ayaklı kurgulanmış plan dahilindeki bir kampanya yönetiminde karşılaşılabilecek sıkıntıların başında, plan dahilindeki eşzamanlı çalışması elzem olan pazarlama ekibi, dijital ajans, yaratıcı ajans gibi tüm farklı bileşenlerin varlığıyla ortaya çıkan yüksek bütçelerdir. Bu noktada, önceliklerin iyi belirlenmesi ve her bir bileşenden ürüne katkıda bulunduğu oranda randıman alınması gerekmektedir.  

 

Remarketing gibi yerleşmiş metotların yanında günümüz araçlarından CRM gibi sistemleri de tanımak, markanıza ait güçlü bir kampanyaya sahip olmak isterseniz, New Health Media ekibi olarak sizlere deneyimlerimizi aktarmak için buradayız.