Sağlık Turizminde Hastalar Hangi Kliniği / Doktoru Seçeceklerine Nasıl Karar Veriyor?

Sağlık Turizminde doktor ve klinik seçimi

Sağlık turizminde hastaların kendini emanet etmek için seçeceği doktor ve kliniğin çeşitlilik göstermesi, bu tercihin oldukça farklı sebeplerle yapılabileceğini gözler önüne seriyor. Hastaların kişiden kişiye değişebilecek kaygıları bulunabileceği gibi, genel olarak seçim yaparken göz önüne alınması gereken bir takım değişkenler olması da kaçınılmaz. Peki hastalar kendilerini kime ve nereye emanet edeceğine nasıl karar veriyor?

  • Maliyet

Konu sağlık turizmi olunca her turist gibi sağlık turistleri de vize ve gerekli belgeler dahil pasaport masraflarını, ev sahibi ülkeye giderken ve dönerken alınacak uçak biletleri masraflarını, ülkeye giriş yaparken ve çıkarken karşılama ve ulaşım masraflarını, konaklama masraflarını, bakım sonrası ortaya çıkabilecek masrafları ve beklenmedik durumlar için oluşabilecek masrafları düşünüyor. Sağlık turistleri, bir maliyet analizi yaparak alacakları hizmetleri ve toplam maliyetlerini kendi ülkelerindeki hizmetlerden daha cazip bulmak ve sağlık turizmi yapmanın avantajını bu yolla da yaşamak istiyor.

  • Güvenilirlik

Sağlık turistinin öncelikli olarak, hizmet alacağı hastane ve tesislerin uluslararası uygulamalarına ve kaliteli bir tedavi alabileceğine güveninin tam olması gerekiyor. Hekim ve kliniklerin uluslararası akreditasyon kuruluşlarına (ISO, ACHS, CCHSA, ISQua vb.) uygun çalışıp çalışmadığını sorgulayarak hastalar kendilerini güvence altına almak istiyor. Doktorun ve kliniğin nitelikleri, doktorun eğitim hayatı ve sertifikaları da sağlık turistleri tarafından araştırılıyor. Oluşabilecek ters durumlardaki sorumluluk ve sigorta kararları da sağlık turistleri için klinik-doktor yükümlülükleri açısından tercih sebebi. Aynı zamanda daha önce aynı doktordan ve klinikten hizmet alan aynı tıbbi prosedürün uygulandığı hastaların görüşleri de sağlık turistleri için oldukça önemli bir karar sebebi.

  • İletişim

Ev sahibi ülkede tercih edilecek doktor ve bu doktora bağlı sağlık çalışanlarının sağlık turistiyle ortak bir dilde ne kadar buluşabildiği ve iletişim kurabildiği hastalar tarafından önemseniyor. Aynı dili biliyor olmak, isteklerini rahatça dile getirebilmek ve alacağı hizmetten emin olmak için hastalar doktor ve klinikteki diğer çalışanlarla sağlıklı bir iletişim kurmayı önemsiyor. İletişim konusunda doktorun/kliniğin sosyal medya hesapları ve burada yapılan paylaşımlar oldukça belirleyici oluyor ve hastalar için tercih edilme sebeplerinden biri haline geliyor.

  • Konfor

Özellikle tedavi sürecinde hastalar konforu ön plana koyuyor. Konfor denilince ilk akla gelen konaklama ve tıbbi seyahatleri boyunca aldıkları hizmetlerin toplamı oluyor. Konaklanacak yerde alınabilecek hizmetler, tıbbi müdahalelerin yapılacağı kliniğin konaklanacak yere olan yakınlığı ve konumu da sağlık turistleri için klinik-doktor seçiminde göz önünde bulundurulan önemli ayrıntılardan.

Sağlık turizminin rövaçta olduğu ülkemizde ve dünyada, önemli bir paydaya sahip bu pazarda hastalar bütün endişelerini ve fikirlerini rahatça paylaşabileceği doktorlar arıyor. Deyim yerindeyse yenilenmek ve sağlığına kavuşmak için kendisiyle aynı gemide yer alacak yolculara ihtiyaç duyuyor.  Fikren uyum sağlayabilecek bir ekiple, almak istediği hizmeti eksiksiz şekilde almak, misafir olabileceği ülkede hayatına unutulmaz bir anı bırakmak istiyor. Hastaneler, hastalara ve tedavilere odaklanır siz siz olun aynı zamanda insana ve onun kararlarına da odaklanın!

İlgili Yazılar