Sosyal Medya & Alternatif Medya

 

Sosyal medya ve alternatif medya, birbirini farklı şekilde besleyen iki terimi ifade eder. Medya, doğası gereği insanları etkileme, koşulları tanımlama, bilgi ve anlam yükleme gibi misyonları bünyesinde barındırır. Sosyal medyanın popülerliği, alternatif medya nedir sorusunu ve içeriğe dair sorgulamaları beraberinde getirmektedir.

Sosyal Medya ve Alternatif Medya Nedir?

Teknolojinin gelişimi ve trendlerin değişimi sosyal medya nedir sorusunun yanıtını genişletmeye devam etmektedir. Temel olarak sosyal medya, internet kullanıcılarının kendi ürettiği içerikleri web platformları aracılığı ile paylaşmasıdır. Alternatif medya tanımı ise ana akım (mainstream) karşısında yer alan üretim faaliyetleridir. Hangi damardan beslendiğinden bağımsız olarak, yeni medya araçlarının etkili kullanılması görünürlük, etkileşim ve saygınlık açısından son derece önemlidir.

sosyal medya yönetimiAlternatif Medyanın Özellikleri Nelerdir?

Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformları esasen birer alternatif medya örneği olarak kendini belli eder. Televizyon ve gazete gibi geleneksel medya kaynaklarından farklı olarak, kullanıcılar alternatif medya platformları üzerinden kendi içeriklerini üretebilmektedir. Kendi içeriğini yaratabilme imkânı medyaya farklı bir kanaldan dahil olabilme özgürlüğü de sunmaktadır.

Sosyal Medya Denetimi Nedir?

Sosyal medya denetimi, yeni medya araçlarının etkisi, gelişimi ile bağlantılıdır ve farklı katmanlara içkin bir mekanizmasına sahiptir. Örneğin, kurum ve ajans denetiminin, mevcut şartlara göre, işleyişi dönüştürme, değiştirme ve kontrol sağlama gibi etkileri vardır. Bir sosyal medya etkinliğinin denetimi neticesinde düzenli güncelleme takip edilir ve paylaşımlar buna göre yapılır. Böylece sosyal medyada nelerin ilgi çekeceği bilinir ve süreklilik elde edilir. Sosyal medya yöneticisi, sosyal medya uzmanı yenilikleri, trendleri ve denetime tabi kalemlere hakimdir.

 

Dijital pazarlama ve sosyal medya yönetimi alanında uzun yıllardır faaliyet gösteren ve Türkiye’nin ilk sağlık ajansı unvanına sahip New Health Media ailesi olarak, medya platformlarındaki tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Yeni medya yönetimine dair bilgi almak ve hizmetlerimizden yararlanmak için, bizimle iletişime geçmeniz yeterli.

 

Sosyal medya yönetimi nedir sorusu kendi işini büyütmek, daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla yapılan dijital etkileşimleri ve medya stratejilerini tanımlar. Marka bilinirliğinden hedef kitle artışına değin pek çok avantajı beraberinde getirir.

 

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya sağlıktan bilişime ve e-ticarete değin hemen her sektörü kapsar ve esasen başlı başına kendisi bir sektör konumundadır. Farklı hedef kitleye özel içeriklerin üretimi sürecini içerir ve profesyonellik büyük farklılık yaratır. Örneğin, sağlık sektörü sosyal medya yönetimi dahilinde dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar şunlardır:

 • Klinik, doktor ve hastanelerin hasta profillerine uygun içerik üretimi
 • Sağlık turizmine özel sosyal medya hesapların kullanımı,
 • Before&After hasta görselleri için doğru tonda paylaşım yapılması,
 • Stok görsel ve gerçek hasta görsellerinin kullanım stratejisi,
 • Trendlere hakim olmak, sosyal medya kullanıcılarının nabzını iyi şekilde ölçmek.

 

sosyal medya yönetimiSosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal medya danışmanlığı kişi, kurum, startup ve kuruluşlara sosyal medya üzerinden düzenli, amaç odaklı reklam sağlayan stratejilerin yürütülmesidir. Önemli bir nokta, sosyal medya hesapları arasındaki bütünselliktir. Nitelikli sosyal medya danışmanlığı nedir sorusunun altını dolduran önemli faktörlerden biri Facebook, Instagram, YouTube, LinkedIn ve Twitter gibi sosyal medyayı domine eden platformların tümünde içerik paylaşmak ve her bir mecranın kitlesine uygun, özgün sosyal medya içerikleri üretebilmektir. Ayrıca, Instagram ve Youtube özelinde kullanıcı etkileşimi farkları da değişkenlik gösterir ve bu süreçlerin de doğru şekilde yönetilmesi gerekmektedir.

 

Sosyal Medya Yönetiminin Avantajları

Sosyal medya pazarlaması doğru şekilde yapıldığında sonuçlar da farkını belli edecektir. Bugünün gerekliliklerini iyi analiz ederek, kaliteli sosyal medya yönetim desteği alındığında elde edilecek faydalardan öne çıkanlar:

 • Marka bilinirliği artar,
 • Organik takipçi satışı artar,
 • Marka dönüşüm ve gelişim süreci hızlanır,
 • Rekabet ortamında öne geçilir,
 • Müşteri ilişkileri ve hedef kitle ile iletişim güçlenir,
 • Sosyal medya analizi ve raporlama sayesinde yeni stratejiler kazanılır.

 

Sosyal medya yönetimi yapan kurumlar ile çalışarak, avantajları maksimize edebilirsiniz. Sosyal medya yönetim ve danışmanlık süreçlerinizin en iyi şekilde yapılmasını istiyorsanız, sağlık turizmi kapsamında uzun yıllardır hizmet veren Türkiye’nin ilk sağlık ajansı New Health Media’yı tercih edebilirsiniz.

 

Değerlendirme platformları, sosyal medya trafiğini kontrol etmek ve gerekli aksiyonları alabilmek adına son derece önemlidir. Ölçüm, analiz, takip verilerine sahip olmayı sağlaması, performans ve iyileştirme yöntemleri geliştirmeyi hem mümkün hem de kolay kılmaktadır.

 

Sosyal Medya Ölçüm ve Analizi Nedir?

Dijital mecradaki trendleri domine etme gücüne sahip olan kanallardan birini temsil eden sosyal medya, değerlendirme araçları ile iyileştirilmektedir. Ölçme ve analiz hem verimlilik takibi hem de platform performansı süreçlerini ölçer. Realself, Trustpilot, Whatcliniq gibi inceleme siteleri, bu anlamda bir adım öne çıkmaktadır.

 

değerlendirme platformlarıDeğerlendirme Platformların Yönetimi ve Takibi Nasıl Olmalı?

Değerlendirme süreci belli bir hiyerarşik işleyişi kapsar, yeni nesil araç ve ölçüm platformlarını etkili kullanabilmeyi gerektirir. Sosyal medya değerlendirme aşamasında izleme, ölçüm yapma, analiz yapma ve raporlama adımları yer alır. Örneğin sağlık sektörü üzerinden ilerlemek gerekirse;

 • İzleme aşamasında hastane, doktor ve klinik hedefleri temel alınarak bir izleme alanı yaratılır. Amaç verileri toplamak ve kalite değerlendirmesi yapmaktır.
 • Ölçüm aşamasında, izleme bölümünde toplanmış olan veriler ile hastane ve kliniklerin hedefleri arasındaki bağlam saptanır ve bunlar sayısallaştırılır.
 • Analiz ise sayısal verilerin hastane ve kliniklerce değerlendirilmesini içerir. Sosyal medya uzmanları gönderilerin başarı ve yetersizliklerini belirler. Böylece, yeni stratejiler geliştirilir.
 • Raporlama aşaması izleme, ölçme ve analiz aşamalarında elde edilen verilerin ve geridönümlerin ilgili klinik ve hastaneye bildirilmesidir.

 

Feedback Platformları Nelerdir?

Feedback, internet kullanıcıları ile ilgili kurumun etkileşim ve iletişim kurmasını sağlayan önemli bir ayaktır. Sağlık sektörü örneğinden devam edilirse, kişiler merak ettiği konuları doktorlara sorabilir, iletmek istedikleri bir mesaj varsa doğrudan gönderebilir. Ayrıca olası problemlerde kısa süre içerisinde güvenilir çözüm üretilebilir ve memnuniyet ölçüm ve analizi daha hızlı ve kolay şekilde yapılabilir. Sağlık sektöründe sosyal medya ve alternatif mecraların yönetimi, gerçek hasta görüşleri ve geri dönümleri üzerinde etkili olmaktadır.

 

Türkiye’nin ilk ve sektörde öncü 360° dijital sağlık ajansı New Health Media ailesi olarak, sosyal medya süreçlerinizi profesyonel şekilde yönetiyor ve sosyal medya kanallarından da sağlık alanında geniş kitlelere ulaşmanıza yardımcı oluyoruz.

 

Influencer, sosyal medya platformlarını etkili şekilde kullanan, yüksek takipçi sayısına ulaşmayı başarmış kişileri tanımlamak için kullanılan İngilizce bir kelimedir. Bu kişilerin binlerce ve hatta yüz binlerce ve milyonlarca takipçi sayısına ulaşanları vardır.

 

Influencer Ne Yapar?

Ürettikleri içeriklerle insanları etkilemeyi başaran Influencer’lar takipçilerin karar süreçleri üzerinde etkilidir. İlk zamanlar eğlence, hobi amaçlı olan bu Influencerlık bugün profesyonel, kurumsal bir meslek alanı hâlini almıştır. Influencer Marketing ya da Influencer pazarlama ajansı gibi terimler türemiştir. Etki alanı kategorileri çeşitlilik göstermekle birlikte, temel olarak dijital mecra üzerinden pazarlama yaparlar.

 

Influencer-PazarlamaInfluencer Pazarlama Nedir?

Influencer Marketing ne yapar sorusu sosyal medya özelinde en sık aratılan konular arasındaki yerini almıştır. Influencer marketing için yeni nesil bir pazarlama stratejisi demek doğru olacaktır. Şirketlerin, sosyal medyada tanınmış kişi ve hesaplar ile anlaşma yaparak, ürün ve hizmetlerini tanıtması olarak detaylandırılabilir. Influencer pazarlama sayesinde firmalar, reklam ve tanıtımlarını hâli hazırda belli bir kitle üzerinde etkisi olan kişiler aracılığı ile yaparak daha avantajlı bir strateji yürütmektedir.

 

Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Kimi zaman markalar doğrudan Influencer ile iletişime geçer kimi durumlarda da influencer pazarlama ajansı devreye girer. Influencer pazarlama yöntemi Instagram ve YouTube gibi platformlarda son derece yaygındır. Yüksek takipçi sayısı reklamı yapılan ürün, hizmet ya da içerik bilgisinin daha fazla kişiye daha kolay yoldan ulaşması demektir. Bu sebeple markalar doğru influencer 'ı nasıl bulurum konusuna kafa yormakta ve bu yönde yatırım yapmaktadır.

Influencer Anlaşma Süreci Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Influencer ile yani “kanaat önderleri” ile iletişime geçme yöntemleri değişkenlik gösterebilmektedir. Influencer pazarlama ajansları sosyal medyada tanınan, yüksek takipçi sayısına sahip kişiler ile iş temelli anlaşma yapma sürecinde aracı görevi görürler. Bununla birlikte, bu kişiler ile doğrudan iletişim kurma da seçenekler arasındadır. Markalar Influencer Marketing Yaparken Nasıl Bir Yol İzler sorusunun yanıtı da farklılık gösterebilmektedir.

 

Sosyal medya görünürlüğünüzü artırmak, internet ortamındaki potansiyel takipçilerinize ulaşmak ve iş alanınızı genişletmek için, dijital pazarlama ve reklamcılık deneyimi ile Türkiye’nin öncü sağlık ajansı konumuna erişmeyi başaran New Health Media’yı tercih edebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu doldurun.

gptw logogoogle partnermeta partner
 • whatsapp
 • instagram
 • facebook
 • youtube
 • twitter
 • linkedin