Web Sitesi Yazılım

 

Web sitesi yazılımı, internet sitesinde olması gereken tüm içerikleri bütün detayları ile işlemeye yarayan bir sistemdir. Site tasarımından fonksiyonelliğe değin tüm birimleri kapsaması, yazılım alanının önemini gözler önüne serer.

 

Web Sitesi Yazılımı Nedir?

Web sitesi yazılımı, sitenin kullanılabilir durumda olmasını sağlayan mekanizmadır. Temelde hem kullanıcıların internet sitesine girince gördüğü alan ve kullanıcıların görmediği alan olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Otoriter sayfalar tasarlamak, sorunsuz kullanım sunan yapı oluşturmak yazılım ile mümkündür. Dinamik ve statik web sitesi nedir sorularının yanıtları da bu alana denk gelmektedir. Statik web sitesi, genellikle HTML kodu ile yazılırken dinamik web sitesi ileri düzey programla ve geniş veri tabanından da beslenir.

 

web sitesi yazılımWeb Yazılım Programları Nelerdir?

Site hızı, yeni nesil Web teknolojilerinin kullanımı, yazılım programlarının doğru seçimi ve kullanımı önemli olduğundan, bu tür detaylara dikkat edilmesi fark yaratmaktadır. Web yazılım programları ise yazılıma dair en büyük etkiyi sağlayan sitemlerden birini temsil eder. En sık kullanılan yazılım programları:

  • HTML,
  • PHP,
  • Java Script,
  • Flash.

Web Sitesinin Yazılımında Önemli Kriterler Nelerdir?

Ziyaretçilerin internet sitelerinde rahatça gezinebilmesi, sıkılmadan vakit geçirebilmesi ve zorlanmadan aradıklarına ulaşabilmesi için web yazılım uzmanı ile çalışmak önemlidir.

 

Önemli unsurlardan öne çıkanlar:

  • Farklı cihazlardan sorunsuz erişim kurulabilmesi için responsive web tasarım kodlamasına sahip olması,
  • Sitenin SERP sıralamasının ve organik trafiğin iyi olması için SEO odaklı onpage kodlama (Sayfa içi SEO) yapılması,
  • Arama motorlarının içerik türünü algılayabilmesi ve arama sonuçlarında doğru gösterebilmesi için Structured Data (Yapısal Veri, bkz: Rich Snippet kullanımı) kodlarının kullanılması,
  • Sağlıklı ve sorunsuz internet sitesi elde edilmesi adına W3C validasyonuna uygun kodlama yapılması.
  • Çok Dilli Sitelerde Doğru Konfigürasyonun Önemi konusunda gerekenlere hakim olan bir altyapıdan beslenmesi,

Web sitelerine tasarımsal ve işlevsel anlamda hayli katkı sağlayacaktır.

 

İşleyiş karışık gibi görünse de işin uzmanları tarafından oldukça etkili şekilde en iyi sonuçlar elde edilmektedir. Profesyonel Web sitesi yazılım hizmeti almak istiyorsanız, Türkiye’nin ilk 360° dijital sağlık ajansı olan New Health Media’yı tercih edebilirsiniz.