Marka Danışmanlığı

 

Marka Danışmanlığı Nedir?

Bir markanın vizyonunun karşılığında, hedefleri doğrultusunda sağlam bir şekilde yürüyebilmesi ve her geçen gün değerini arttırabilmesi için iyi ve stratejik bir plana sahip olması gereklidir. Marka Danışmanlığı ve bunun uygulayıcısı olarak Marka Danışmanı, bu noktada devreye girer. Günümüzde yani dijital dünyada, konvansiyonel metotlarla yola çıkmanın ve ilerlemenin eskisi kadar etkili olmadığı görülmektedir.

 

marka danışmanlığıMarka Danışmanlığı Neden Önemlidir?

Kurumu yalnızca görünür kılmakta değil, aynı zamanda kendi kitlesinin belirlenmesinde, bulunduğu sektördeki mevcut veya potansiyel rakiplerinin analizinde, eksik yönlerin ortaya çıkarılmasında, hazırladığı reklamlarda, hizmet standardının yukarı çekilmesinde, trendleri takip etmesinin sağlanmasında Marka Danışmanlığı önemli rol oynar.

Genellikle iki tür danışmanlık yapılmaktadır. Bir marka danışmanı, pazarlama departmanları özelinde uzmanlaşmış veya iletişim tarafında uzmanlaşmış olabilir. Kimlik oluşturma sürecinin neredeyse bütününde olduğu gibi, burada da kurumun amaçları ve gideceği yol göz önünde bulundurularak bir seçim yapılmalıdır.

Danışman kişi, rehberlik edeceği kurumun yapısını, hedeflediği alandaki değerini, hizmetlerini kapsamlı bir şekilde inceler. Bu inceleme, tasarlanan logonun ve reklamların ne kadar efektif olup olmadığıyla da ilgilidir. Ajanslarla koordinasyon içindedir ve reklamların tüm duyulara hitap ederek, tamamen müşterinin algısına yönelik işler çıkarılmasını sağlar. Yayınlanan tüm mesajlarda kullanılan dil ve sarf edilen ifadelerin içinde verilen sözler de oldukça önemlidir ve saygınlığı korumak, arttırmak adına tüketicinin güvenini kazanmak / sarsmamak gerekmektedir.

 

Marka Danışmanlığının Faydaları Nelerdir?

Yukarıdaki sürecin devamında danışman kişi, hedef kitledeki müşterileri de mercek altına alır ve geri dönüşleri dinler. Gerçekten bu kitleye ulaşacak yollar geliştirir. Kurumun müşteri odaklı bir yaklaşıma sahip olmasını teşvik edebilir. Böyle değilse, elindeki verilerin yani tüketicilerden aldığı geri dönüşlerin ışığında bir köprü vazifesi kurmaya çalışır. 

 

Kendisini dijital çağa entegre etmiş yeni bir marka oluşturmak isterseniz, markanın önemini ve kuruluşundaki destekleyici unsurları çok iyi bilen New Health Media ekibi olarak yanınızdayız.