Please enable JS

Bu Blogu Okumadan Sağlık Turizmi Yapmayın!

Sağlık turizmi yapmaya karar verdik!

Hangi aşamalardan geçmeliyiz ve yol haritamız ne olmalı?

Öncelikle sağlık turizmi yaparken ortaklarınızı doğru seçmelisiniz. Sizlere bu yolculukta fayda sağlayacak kişiler ile yola çıkmalısınız. Aksi takdirde dereyi geçerken at değiştirmek durumunda kalabiliyorsunuz.

Sıklıkla karşılaştığımız noktalardan birisi bu işin teoride basit, pratikte zor olması, bu yüzden süreç içerisinde insanlar bir şeylerin çok hızlı gerçekleşeceğini düşünüyorlar. Sonra da işler beklenildiği gibi ilerlemediği takdirde kaynaklar kesilmeye başlıyor ve projeler yarı yolda kalabiliyor.

Diyelim sağlam bir ekip kurdunuz. Sizleri yolda bırakmayacak bir kadro ile devam ediyorsunuz. Doğru bir ajans seçtiniz. Seçtiğiniz bu ajansla birlikte ilk yapmanız gereken doğru bir web sitesi hazırlamak. Bu web sitesinin sizi arama motorlarında ön plana çıkarabilecek yapıda olması gerekiyor. Burası bizim ana kalemiz.

Daha sonra hızlıca doğru bir strateji ve içerik planlaması ile sosyal medya ve reklam yönetimlerine başlamak gerekiyor. Ancak bundan önce unutulmaması gereken bir nokta var; eğer ki hasta ve sonuç gösteremiyorsanız o zaman yeni hastaları getiremiyorsunuz demektir. Burayı unutmamak gerekiyor.

 

Eski hastamız yok, yeni hastaları nasıl getireceğiz?

O zaman bazı tricklerimiz var;

  • Modellerle çalışmak,
  • Yurt dışından influencerları getirmek.

Bir şeyler yapabilmek için bu şekilde son noktada kişilere sonuçları göstererek bu çalışmalara başlamak gerekiyor.

Burası bir işletme ve tabii ki ilk günden yağmur gibi müşteri yağmasını bekleyemeyiz. Ama doğru bir strateji ile ilerlediğinizde siz de sağlık turizmi yapabilir hâle geleceksiniz. Bu içerikleri ürettikten sonra doğru stratejiler ile ilerlemeniz gerekecek.

Stratejilerin en önemli noktası, hangi branşlarda ilerleyeceğini bilmekten ve hangi ülkelere pazarlama yapmanız gerektiğini bilmekten geçer. Burası neden önemli? Çünkü, sadece plastik cerrahi dediğimizde bile 100'ün üzerinde operasyondan bahsedebiliriz.

  • Biz hangilerini en iyi şekilde yapıyoruz?
  • Biz hangi ülkelere en doğru şekilde yaklaşabiliyoruz?
  • Bütçelerimizi en optimum seviyede nasıl kullanabiliyoruz?

Öncelikle tüm reklam mecralarını kullanmak zorundasınız. Bu Meta, Google olabilir. Ülkelere göre Yandex kullanılabilir. Snapchat, Tik Tok olabilir. Ancak yine unutmayın ki bu mecralara yönelik içerikler üretebiliyorsanız bu mecraları kullanabilirsiniz. Reels videolarınızı kısaltıp ya da dikey planladığınız videoları Tiktok'ta paylaşıp başarılı bir strateji üretemezsiniz.

Bu mecralarda başarı elde edebilmeniz için buraya özel içerikler üretmemiz gerekiyor. Akabinde de sağlam bir CRM sistemi ile bu kurguyu başlatmamız gerekiyor. Çünkü ilk günden itibaren düşen Leadler sizin için değerli. Daha sonra bu lead’lere geri dönebilmeliyiz. Daha sonra bu lead’lere ulaşamazsak da kampanyalar düzenlemeliyiz. Sonuca hızlıca ulaşabilmek için E-posta pazarlamaları yapabilmeliyiz.

Örneğin ilk 3 ayda satışını yapamadığımız lead’lerde 6 ay sonra çok daha fazla satış üretilmiş oluyor. Bunları da unutmamamız gerekiyor. Yine dijitalin yanı sıra Outdoorda bir şeyler yapabilmeniz gerekiyor. Sizi dışarıdan destekleyecek olan acenteler ve yurtdışında yapabileceğiniz. BITUBI görüşmeleriniz hasta yönlendirmelerini konusunda size çok büyük güç kazandıracaktır. Ancak unutmamak gerekiyor ki Ukrayna'nın bir köyündeki kanser hastasına ulaşabilmenin yolu dijitalden geçmektedir.

Dijitalde doğru ajans ile çalışırsanız minimum bütçelerle maksimum geri dönüşler elde edebilirsiniz. Dijitali bu nedenle birinci sıraya koymamız gerekiyor.