Google Reklamları

 

Google ADS yani eskiden yaygın bilinen ismiyle Google AdWords, bu arama motoru kanalıyla erişilebilen neredeyse her yerde reklam verilebilmesini temin eden bir reklamcılık aracıdır. Bir reklamın değerinin; şekli ne kadar değişirse değişsin hızla globalleşen ve dijitalleşen dünyada aynı ölçüde korunduğu göz ardı edilemez.

 

Google ADS’ye ait Kampanyalar ve Reklam Türleri Nelerdir?

Muadilleri arasında, daha çok tercih edilmesi sebebiyle Google ADS öne çıkmaktadır. İçerisinde arama ağı reklamları, alışveriş, yeniden pazarlama, YouTube, Bumper ve yayın dışı reklamlar gibi türler ve kampanyalar bulunmaktadır.

 

google reklamlarıKalite Skor Puanlama Modeli

Kendine ait bir kalite skoru puanlama modeli de vardır. Düşükten yükseğe doğru 1’den 10’a kadar giden bir sıralamada, ziyaretçilerin yaptığı aramalar sonucunda reklamınızın ve açılış sayfanızın değerlendirilmesini kapsar. Bu puanlamada, düşük kalite puanı getiren anahtar kelimeler, reklam gösterimlerinin sıklığını etkiler ve dolayısıyla az gösterilirler.

Sağlık Sektörü Özelinde Google ADS Dinamikleri

İnsan hassasiyetlerini merkeze alan diğer önemli sektörler özelinde olduğu gibi, sağlık sektöründe de Google’ın prensipleri gereği uyguladığı birtakım kısıtlamalar ve riayet edilmesi mecburi kurallar mevcuttur. Bunların iyi bilinmesi, reklamdan alınacak getirinin yüksek olmasını sağlar. Sağlık sektörü kapsamında, plastik cerrahi, saç ekim merkezleri, güzellik salonları, hastaneler, engellilere yönelik ürünler, gıda destekleyicileri sayılabilir.

İlaçlara ait terimlerin açılış sayfalarında, reklam metinlerinde veya anahtar kelimeler arasında yer almasına izin verilmemektedir.

Data Studio İçeriği ve Kullanımı

Günümüzde, dijital pazarlama içerisinde veya yalnızca bir girişimci olarak birçok kanaldan veri toplama imkanı mevcuttur. Google Analytics’in bir parçası olan Data Studio da bunlardan biridir. Kısaca, farklı veri kaynaklarını kullanarak tek bir arayüz oluşturur ve raporlama yapılmasını sağlar. Diğer Google ürünlerine (Google Sheets, Big Query gibi) entegrasyonu oldukça kolaydır ve dışarıdan bulunan kaynakların da raporlamaya dahil edilmesi mümkündür. Ayrıca 3. Parti uygulamaları sayesinde sosyal medya mecralarındaki reklamlara ait veriler de içeriye eklenebilir.

 

Başta Google ADS olmak üzere tüm diğer Google bileşenleri özelinde donanım kazanmak, verimli bir reklam ağı oluşturmak isterseniz New Health Media ekibi olarak sizlere destek vermek üzere yanınızdayız.