Meta Ads

 

Meta Ads Nedir?

  • Meta-Reklamcılık; reklam veren kuruluşların, bir reklam için reklam vermesi şeklindeki karma bir modelin adıdır. Bu kapsamda reklam verenler, hazırladıkları reklamla herhangi bir ürününü ön plana çıkarmaya çalışır, bir tür viral reklamcılık şeklidir.
  • Sosyal Ağlarda Reklamcılık; sosyal mecralara odaklanan online reklamcılık ve pazarlama tekniklerini kapsayan bir tanımdır. Facebook ve Instagram gibi sosyal meyda kanallarındaki reklamcılık son yıllarda oldukça önemli bir yere ve hacme sahiptir.

Facebook, hemen her yaş kesiminden insanın yer aldığı 1 milyardan fazla üyesiyle şu an dünyadaki en kalabalık sosyal medya platformudur. Facebook Ads, reklam ve pazarlama alanında güvenilir bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Facebook üzerinden reklam yayınlayabilmek için birkaç adımı takip etmek gereklidir ve ilk olarak Facebook Business sayfasına erişilir. 

Burada da farklı reklam verme seçenekleriyle karşılaşılır. Bazıları şunlardır;

  • Gönderileri (Postları) Öne Çıkarmak
  • Müşterileri Websitesine Çekebilmek,
  • Web Sitesi Trafiğini Arttırmak,
  • Mobil Uygulamaların Yüklenmesi,
  • Uygulama Etkileşimlerini Arttırmak,
  • Video Görüntülenmelerine Sahip Olmak.

Ayrıca Facebook üzerinden reklam verirken detaylı reklamcılık için kendi hazırladıkları Power Editor’ü kullanmak, retargeting’e ve segmentasyona dikkat etmek, reklam dönüşümlerini ölçebilmek adına Conversion Pixel kullanmak son derece önemlidir.

Facebook Lead Form (Yönlendirme formu) ise kısaca, potansitel müşterilerin hizmet sağlayan bir websitesine Facebook üzerinden gitmeleri yerine, sürecin tamamen Facebook üzerinden ilerlemesini sağlayan bir araçtır. Özellikle web sitelerinin hızları yeterli olmayan kurumların potansiyel müşterilerini kaybetmemeleri için faydalıdır. Bunu kullanabilmek için Business Manager aracılığıyla işletme sayfasına erişmek gereklidir. Bu formlar buradan dizayn edilebilir, soru eklenebilir, satış iznine sahip olmak için gerekli Gizlilik Politikası’na yönlendirme yapılabilir. 

Business Manager sayesinde birden fazla kişinin reklam hesabına erişimi mümkündür, bu şekilde çoklu kullanım ve yönetim olanağı sağlanır. Aynı ortamdan Instagram, Facebook, kataloglar gibi sayfaların takibi ve yine Facebook ve Instagram özelinde birden fazla panel üstünden eylem yapmak, bütçelerin ve harcamaların görülüp kolayca yönetilmesi mümkündür. 
 

Sizler de dijital dünyada geri kalmamak adına bir an önce New Health Media’nın deneyimli sosyal medya ekibiyle tanışın ve desteklerinden faydalanın.