Web Sitesi

 

Web sitesi hemen herkesin dilinde olduğundan anlamı çok da sorgulanmayan terimlerden biri. Bununla birlikte, profesyonel internet sitesi tasarımında anlamı iyi kavramış olmak son derece önemlidir. Web sitesi nedir, çeşitleri nelerdir ve neden önemlidir türü soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Web ve WWW Açılımı Nedir?

WWW açılımı İngilizce kökenli “World Wide Web” kelimeleridir. Türkçeye “Dünyayı Saran Ağ” olarak çevrilmiştir. Yine İngilizce olan Web kelimesinin Türkçe karşılığı ise “Ağ”dır.  World Wide Web, internetteki tüm kaynakların (sources) ve kullanıcıların (users) birleşimini ifade eder, internetten hem veri hem de bilgi paylaşımı yapılabilmesini sağlar.

Web Sitesi Nedir, Ne İşe Yarar?

İngilizcesi Website olan ve günlük hayatta sıklıkla “web sitesi olarak kullanılan bu terimin Türkçe karşılığı “İnternet sitesi”dir. Web sitesi, internet ağında bulunan, yazılım temelli şekillendirilmiş olan ve ortak bir domain ile birbirine bağlanan paylaşım aracıdır. Temel işlevi de geniş kitlelere ulaşarak paylaşım ve tanıtım yapmaktır. Dijitalleşme ile birlikte, kurumsal web sitesi nedir, dinamik internet sitesi ne ifade eder ve statik web sitesi nedir türevi sorular ile kapsam da genişlemiştir.

web sitesi tasarım

Web Sitesi Türleri Nelerdir?

Web sitesi çeşitleri nelerdir dendiğinde geniş bir liste ile karşınıza çıkar. Sektörler genişledikçe ve yeni trendler ortaya çıktıkça tür kapsamı da genişlemektedir. Web sitesi türleri arasında öne çıkanlar:

 • Blog siteleri,
 • Haber siteleri,
 • Oyun siteleri,
 • Tanıtım siteleri,
 • Forum siteleri,
 • E-ticaret siteleri.

 

 

Web Sitesinin Faydaları Nelerdir?

İnternet siteleri, reklam ve tanıtım yapılan alandır. Belirli bir mekâna sınırlı kalma durumunu ortadan kaldırır ve geniş kitlelere ulaşma olanağı sunar. Dünya ile etkileşim ve iletişim kurabilme ayrıcalığını doğrudan kullanıcılara tanır. Firma, ürün, hizmet, kampanya, fikir ve daha pek çok konuda uçsuz bucaksız bir paylaşım ve ulaşım fırsatı sunar.

 

Sektörün öncülerinden olan New Health Media sağlık ajansı, Web sitesi oluşturma süreçlerinizi kolaylaştırıyor. Dijital pazarlama tecrübemiz ve dijital alandaki bilgimiz ile dijital kimliğinizi üst sıralara çıkarmanıza yardımcı oluyoruz.

hizmetlerimiz

 

Web sitesi yazılımı, internet sitesinde olması gereken tüm içerikleri bütün detayları ile işlemeye yarayan bir sistemdir. Site tasarımından fonksiyonelliğe değin tüm birimleri kapsaması, yazılım alanının önemini gözler önüne serer.

 

Web Sitesi Yazılımı Nedir?

Web sitesi yazılımı, sitenin kullanılabilir durumda olmasını sağlayan mekanizmadır. Temelde hem kullanıcıların internet sitesine girince gördüğü alan ve kullanıcıların görmediği alan olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Otoriter sayfalar tasarlamak, sorunsuz kullanım sunan yapı oluşturmak yazılım ile mümkündür. Dinamik ve statik web sitesi nedir sorularının yanıtları da bu alana denk gelmektedir. Statik web sitesi, genellikle HTML kodu ile yazılırken dinamik web sitesi ileri düzey programla ve geniş veri tabanından da beslenir.

 

web sitesi yazılımWeb Yazılım Programları Nelerdir?

Site hızı, yeni nesil Web teknolojilerinin kullanımı, yazılım programlarının doğru seçimi ve kullanımı önemli olduğundan, bu tür detaylara dikkat edilmesi fark yaratmaktadır. Web yazılım programları ise yazılıma dair en büyük etkiyi sağlayan sitemlerden birini temsil eder. En sık kullanılan yazılım programları:

 • HTML,
 • PHP,
 • Java Script,
 • Flash.

Web Sitesinin Yazılımında Önemli Kriterler Nelerdir?

Ziyaretçilerin internet sitelerinde rahatça gezinebilmesi, sıkılmadan vakit geçirebilmesi ve zorlanmadan aradıklarına ulaşabilmesi için web yazılım uzmanı ile çalışmak önemlidir.

 

Önemli unsurlardan öne çıkanlar:

 • Farklı cihazlardan sorunsuz erişim kurulabilmesi için responsive web tasarım kodlamasına sahip olması,
 • Sitenin SERP sıralamasının ve organik trafiğin iyi olması için SEO odaklı onpage kodlama (Sayfa içi SEO) yapılması,
 • Arama motorlarının içerik türünü algılayabilmesi ve arama sonuçlarında doğru gösterebilmesi için Structured Data (Yapısal Veri, bkz: Rich Snippet kullanımı) kodlarının kullanılması,
 • Sağlıklı ve sorunsuz internet sitesi elde edilmesi adına W3C validasyonuna uygun kodlama yapılması.
 • Çok Dilli Sitelerde Doğru Konfigürasyonun Önemi konusunda gerekenlere hakim olan bir altyapıdan beslenmesi,

Web sitelerine tasarımsal ve işlevsel anlamda hayli katkı sağlayacaktır.

 

İşleyiş karışık gibi görünse de işin uzmanları tarafından oldukça etkili şekilde en iyi sonuçlar elde edilmektedir. Profesyonel Web sitesi yazılım hizmeti almak istiyorsanız, Türkiye’nin ilk 360° dijital sağlık ajansı olan New Health Media’yı tercih edebilirsiniz.

hizmetlerimiz

 

Web tasarımı, yazınsal ve görsel içeriklerden oluşan internet sayfalarının ziyaretçilere belli bir yapı içerisinde sunulmasıdır. Çok yönlü ve kapsamlı bir süreci ifade ettiği için Web tasarım projesi de denilmektedir. WEB sitesi tasarımı nedir ya da kurumsal WEB sitesi nedir gibi soruların yanıtlarını içeriğin devamında bulabilirsiniz.

 

Web Tasarım Nedir ve Ne İşe Yarar?

Web tasarım nedir sorusunu yanıtlamak için önce kısaca WEB sitesi nedir sorusuna yanıt vermek gerekir. İnternet sitesi, farklı tür ve formattaki dijital içerikleri dijital ortamda bir araya getiren paylaşım platformudur. WEB tasarım nedir sorusu için de kısaca, internet sitesine arama motorları tarafından erişilmesini mümkün kılan detaylı bir çalışma denebilir. Bir nevi kişi, kurum ve kuruluşların dijital mecrada görünürlüğünü sağlayan çalışmalar bütünüdür.

 

web sitesi tasarımWeb Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?

İnternet sitelerinde yazılar, görseller, işitsel içerikler yer alır. Sağlık sektörü, otomotiv, e-ticaret vb. tüm kurum ve kuruluşlar ya da startup’lar kendi ürün ve hizmetlerini internet üzerinde tanıtırken bu içeriklerden faydalanır. Web tasarımında HTML ya da CDD kodlama yapılır, entegrasyon tamamlanıp test işlemleri bittiğinde site hazır hâle gelir, bu alanda uzmanlaşmış kişilere Web tasarım uzmanı denir.

Web Sitesi Tasarımda Nelere Dikkat Edilmeli?

 • SEO uyumluluğu
 • Hedef kitle analizi
 • Grafik tasarım WEB sitesi uyumluluğu
 • Mobil cihazlar ile uyumluluk
 • Özgünlük
 • Kullanıcı dostu arayüz
 • Web tasarım unsurlarına hakimiyet

 

Web Tasarım Unsurları Nelerdir?

İnternet sitesi tasarım unsurları kalite ve sürdürülebilirlik üzerinde oldukça etkilidir. Bu bakımdan genel yapı, renk, font ve içeriklerin nasıl kurgulandığı tasarımın kalitesini belirler. Dijital alanda marka görünürlüğünü artırmak, geniş bir son kullanıcı kitlesine ulaşmak, mevcut müşterilerin aklında kalmaya devam etmek, iyi bir bir genel intiba bırakmak ve hatta satış hacmini yükseltmek açsından web tasarıma gereken önemi göstermek gerekmektedir.

 

Profesyonel web sitesi tasarımları için, sektörün öncü kuruluşlarından olan New Health Media reklam ajansımızı tercih edebilirsiniz. 

hizmetlerimiz

 

Landing Page nedir ve ne işe yarar türevi sorularla oldukça sık karşılaşılmaktadır. İyi bir websitesi için pek çok araç ve yöntem mevcuttur. Landing Page yani “açılış sayfası, hedef sayfası”, geri dönüşüm oranını yükseltme noktasında e-ticaret siteleri için son derece önemlidir. Bu bakımdan tasarım ve içerik üretim anlamında dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Landing Page Ne İşe Yarar?

Landing Page neden kullanılır sorusu da konuyu araştıranların ilk aklına gelen sorulardandır. Landing Page, temel olarak bir ürünü ya da hizmeti içerisinde barındıran ve internet kullanıcılarının erişim sağladığı sayfaları tanımlar. Pek çok internet sayfasından farklı bir misyonu vardır: Dönüşüm oranını (Conversion Rate) artırmak! Dijital pazarlama şirketlerinde bu amaca ulaşılması adına kampanyaları ve Landing Page Theme formatları kullanılır.

 

landing pageLanding Page TasarımI Nedir?

Landing Page tasarımı kullanıcıların ulaştığı açılış sayfasıdır denebilir. Son kullanıcı, dijital mecrada yer alan bir reklam kampanyasına tıkladığında bu açılış sayfasına yönlendirilir. Özetle, “Landing Page ne demektir sorusunun yanıtı ve tasarım mantığının açıklaması için şöyle denebilir: Landing Page’ler ilgili websitesine kullanıcıların yönlendirildiği özel tanıtım sayfalarıdır. Tasarımsal detaylara, kampanya başlangıç ve bitiş süreçlerine, içerik formatına dikkat ederek Landing Page karşılama sayfaları hazırlamanız hem müşterileriniz hem de SEO uyumluluğu açısından önemlidir.

Landing Page SEO Nedir?

Landing Page tasarımında arama motoru optimizasyonu kurallarına uymanız hem marka itibarı hem de müşteri memnuniyeti açısından önemlidir. Örneğin, verilen reklamda yazan kampanya bilgileri ile yönlendirme yapılan sayfadaki bilgiler aynı olmalıdır. Landing Page Wordpress kullanıcıları, özellikle yeni başlayanlar için iyi bir araç görevi görebilir. Bu noktada, temel ya da profesyonel düzey olması fark etmeksizin, kullanılan temada Landing Page tasarım uyumluluğu olması gerektiğini hatırlatmak gerekir.

 

Dijital pazarlama ve reklamcılık alanındaki yetkinliğini sağlık sektörüne kanalize eden New Health Media, Landing Page hizmeti ile her zaman yanınızda! 

hizmetlerimiz

 

WEB sitesi nedir ya da daha özelinde WEB sitesi içeriği nedir türevi sorular özellikle profesyonel bir intiba uyandırmak istene kullanıcıların ilgisini çeken konu başlıklarına yöneliktir. Web sitesi, çevrimiçi dünyada var olmayı, geniş kitleler ile etkileşim kurmayı mümkün kılan yenilikçi bir paylaşım türüdür. Web sitesi içeriği ise, bu internet sayfalarında yer alan ögeler için kullanılan genel bir tabirdir.

 

Web Sitesi İçeriği ve İçerik Nedir?

İngilizcesi Web Site Content olan Web sitesi içerisi, dijital platformlarda yer alan yazınsal, işitsel görsel üretimlerin bütününü kapsayan bir ekosistemdir denebilir. İnternet sitelerinde yer alan fotoğraflar, e-ticaret ürünleri, müzikler, bloglar, resimler ve daha nicesi web sitesi içeriğidir. İçerik türü ve tasarımı ise farklılık göstermektedir. Örneğin, kurumsal WEB sitesi içeriği ile kişisel internet sitesi içeriği birbirinden farklı odak noktalarına sahip olabilir.

 

Web Sitesi İçeriği Nasıl Olmalıdır?

İnternet sitesi içeriği üretimi noktasında statik ve dinamik WEB sitesi nedir, ideal içerik nasıl olmalı, içerikler arama motorlarında nasıl üst sıralara çıkar türü sorular devreye girer. İçerik oluşturmada ilkin WEB sitesi adı nedir sorusunun yanıtını iyi şekilde yansıtacak bir domain (alan adı) bulmakla işe başlanması gerekir. Web sitesi adı için, hâli hazırda var olan marka, firma adı vb. ile birebir aynı ismi kullanmak, daha rahat ve akılda kalıcı olacaktır. Bunların yanı sıra SEO uyumluluğu ve anahtar kelime planlaması da son derece önemlidir, öyle ki artık zaruri demek bile mümkündür.

 

Web Sitesine İçerik Eklemenin Önemi Nedir?

İnternet sitelerine içerik eklemek çok yönlü avantajları ile cezbedicidir. Kaliteli, özgün içerik eklemek;

 • Geniş kitlelere daha kolay ulaşmak,
 • Marka adını duyurmak,
 • Marka görünürlüğünü artırmak,
 • Rekabet ortamında avantajlı konuma geçmek,
 • Hedef kitleyi memnun etmek,
 • Potansiyel müşterilere ulaşmak

dahil olmak üzere çeşitli faydaları beraberinde getirir.

 

360 derece dijital sağlık ajansı olarak, sizleri web sitesi yazma süreçlerinizi beraber planlamaya davet ediyoruz. Web site içeriği nedir, nasıl yazılır konularına hakim yazar kadrosu ile New Health Media olarak sizlerin yanındayız.

hizmetlerimiz

 

Blog yönetimi, internet sitesine organik trafik sağlamaya yarayan önemli bir araçtır. Marka görünürlüğünü artırmak, mevcut müşterileri memnun etmek ve potansiyel müşterilere ulaşmak anlamında son derece önemlidir.

Dijitalleşme görsel, yazınsal ve işitsel içeriklerin nitelik ve nicelik bakımından hem gelişmesini hem de geniş kitlelere ulaşabilmesini sağlamıştır. Blog çeşitlerinin de buna bağlı olarak arttığını söylemek yanlış olmayacaktır. Kişisel blog, topluluk blokları ve kurumsal blog gibi alt açılımlar ile kişi, kurum ve organizasyonlar tanıtım ve reklamlarını paylaşabilmektedir. Konu bu süreci profesyonel şekilde yönetmeye geldiğinde ise, blog yönetimi devreye girer.

 

Blog Yönetimi Nedir?

Blog yönetimi, İngilizcesi ile Blog Management, çeşitli araçları, yazım tekniklerini ve teknolojik trendleri iyi derecede takip olmayı gerektirir. Blog açmak ya da arada bir “öylesine” içerik girmek, nitelikli üretimler elde edilmesine engeller. Ücretli blog sistemleri ya da ücretsiz blog sağlayıcılar kullanılabilmektedir. Hangi metodu kullanırsanız kullanın, internet aramalarında üst sıralara çıkmak için iyi bir yönetim mekanizması oluşturmanız elzemdir. Geniş bir kullanıcı kitlesi ve trafiği bulunan e-ticaret siteleri blog yönetiminde ilk akla gelenlerdenir.

 

blog yönetimiE-Ticaret Sitelerinde Blog Yönetimi Nasıl Yapılır?

Blog yönetiminde temel amaç internet sitesinin, arama motorlarında görünmesini ve hatta ilk sıralarda yer almasını sağlamaktır.

 • Anahtar kelime optimizasyonu

İçerik oluştururken, arama hacmi yüksek anahtar kelimelere metninizde yer vermeniz gerekmektedir. SEO açısından son derece önemli olan anahtar kelime kullanımına yönelik ücretli ve ücretsiz anahtar kelime araştırma ve bulma araçları bulunmaktadır.

 • SEO Optimizasyonu

Blog yönetiminin olmazsa olmazlarından biri SEO’dur. Blog Google arama motorlarında üst sıralara yerleşmek için SEO uyumlu metin şarttır. Bu yapı, anahtar kelime araştırmasının yanı sıra, diğer nitelikli blog yazım tekniklerini de kapsar. İçerik başlığından ideal kelime ve paragraf uzunluğuna, içerik şemasında, keyword dağılımına değin pek çok süreç bu alana tabidir.  

 

Blog sitelerinizde dikkat etmeni gereken diğer önemli unsurlar:

 • İçerik Planlaması,
 • Özgünlük,
 • Gramere ve dilbilgisi kurallarına uygunluk,
 • Planlı içerik paylaşımı,
 • Hedef kitle analizi,

 

Nitelikli Blog Yazmanın Avantajları Nelerdir?

Blog açmak ve blog yönetimi ile süreci ilerletmek, firmanızın görünürlüğünü ve saygınlığını artıracaktır. Hedef kitlerini büyütmenize, mevcut müşteri portföyünüze yenilerini eklemenize ve blog yazarak para kazanmak noktasında rakiplerinizin bir adım önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Klinik, doktor ve hastanelere dijital reklam hizmeti sunan New Health Media, SEO uyumlu, kaliteli ve niş blog içeriklerinizde de sizlerin yanında. Bilgi almak ve profesyonel blog yazım hizmetlerimizden faydalanmak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

hizmetlerimiz

 

UI ve UX nedir sorusu özellikle dijital alanda faaliyet gösteren e-ticaret firmalarının merak ettiği sorular arsında yer almaktadır. İnternet çağının etkisi ve ivmeli yükselişi trendleri dönüştürmekle ve içerikleri zenginleştirmekle kalmadı, kullanıcı deneyimi konusuna da yeni bir çehre kazandırdı.

 

UI ve UX Nedir?

UI, UX nedir diye merak ediyorsanız, işleri büyütmeye başlamışsınız ya da işleri ciddiye alıyorsunuz demektir. İngilizcesi User Experience olan UX, kullanıcı deneyimi; User Interface ise Kullanıcı arayüzü anlamına gelmektedir. Bu iki terim, web tasarımının yanı sıra kullanıcı merkezli faaliyet gösterme mantığının bir yansımasını ifade etmektedir.

 

UX/UIKullanıcı Deneyimi ve Kullanıcı Arayüzü

UI yani kullanıcı arayüzü, internet kullanıcılarının websitesinde keyifle dolaşabilmelerini sağlayan ve görsel tasarımlardan oluşan bir yapıdır. Kişilerin siteyi gezerken sıkılmaması, sitede uzun süre vakit geçirmesi ve dilediği içeriğe zorlanmadan ulaşabilmesi temel amaçlar arasında yer alır. UX yani kullanıcı deneyimi ise kullanıcıların internet sitesi üzerindeki etkileşimini değerlendirmeye alan bir yapıyı işaret eder.

Kullanıcıların ilgili site ile etkileşimini maksimum fayda ibresinde tutmak için kullanılan çeşitli UX programları ve UI programları mevcuttur.

 

UX ve UI Tasarım Süreçlerinin Birbirinden Farkları

UI UX tasarım nedir sorusunun yanıtı, iki sürecin birbirinden farkını da izah eder. UI tasarımı bütünü ile arayüz tasarımıdır, UX ise oluşturulacak bu arayüzün etkili kullanılması ile ilgili unsurları içeren bir görsel bir yapıdır. UI UX design nedir konusunun en yaygın yanıtı ile özetlemek gerekirse, UI somut ve UX soyuttur.

 

UX ve UI Neden Önemlidir?

UX ve UI nedir sorusu esasen kullanıcıya daha efektif ve faydalı websitesi içeriği oluşturma temelindeki yanıtları kapsamaktadır ve bir arada kullanılmaları son derece iyi sonuçlar elde edilmesi anlamına gelir. UI ile internet sitesi görsel açıdan ilgi çekici hâle gelirken, UI sayesinde tasarımlar bütünlüklü bir iskelet oluşturur.

 

Dijital pazarlama sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren New Health Media, UX ve UI tasarım süreçlerinizde işinizi kolaylaştırmaktadır. Detaylı bilgi almak için, klinik, doktor ve hastaneler ile çalışarak sağlık turizmine yön veren dijital ajansımıza ulaşabilirsiniz.