Dijital Pazarlamanın Sağlık Turizmi Açısından Önemi

Dijital Pazarlamanın Sağlık Turizmi Açısından Önemi

 

MÖ 4000’li yıllarda Sümerlerin termal su kaynaklarına şifa bulmaya gidişinden 2023 yılında 10 milyar dolarlık bir döviz girdisinin hedeflendiği bir sektör haline gelen sağlık turizmi, kısaca bireylerin/hastaların sağlıklarına kavuşmak için yahut estetik operasyonlarla kendilerini daha rahat hissetmeleri için yaptıkları ülke ve şehir değiştirme faaliyetleri olarak tanımlanabilir. Bu tedaviler, dünyada ve ülkemizde trend olmuş ve son yıllarda tercih ederken pazarlama faaliyetlerinden de faydalandıkları eğlenceli yolculuklar haline gelmiştir. Devlet tarafından yatırım ve teşvikin giderek büyüdüğü bu alternatif turizm türünde dijital pazarlama şüphesiz talebi yaratmayı ve doğru şekilde yönlendirebilmeyi sağlayan en önemli olgulardan yalnızca biri. Dijital pazarlamaya başlarken öncelikli olarak sorulması gereken ilk soru “sağlık turistinin tedavi olmak için neden ülke değiştirmesi” gerektiğidir. Burada önem arz eden 4 ayrı konu devreye girer: Fiyat avantajları, ileri teknoloji faaliyetleri, kişiye özel tedaviler ile hız, konfor ve bakım farkıdır.

Pazarlama sürecine de sağlık turistinin karar verme sürecinden itibaren parantez açmak gerekir. Karar süreci, turist için farkındalık ve doğru şekilde bilgilendirilme ile başlarken pazarlama süreci de bu döngü ile başlamalıdır. Bunun için ilk olarak üstünde durulması gereken kritik konu stratejinizi doğru şekilde aktarabileceğiniz bir web sitesidir. Hastaların sizi nasıl bulacağı yahut sizin bir sağlık turisti için nasıl daha görünür hale geleceğinizi belirleyecek ilk aşama olan web siteniz farklı diller içermeli ve misyonunuzu eksiksiz olarak aktaracak şekilde faaliyete geçirilmelidir. İlgili ülkelere göre değişecek içerikleriniz, görsel tasarımların da ülkelere uygun şekle getirilmesiyle kullanıcı dostu, herhangi bir soru işaretine mahal bırakmayacak ve karar sürecini olumlu şekilde etkileyecek hale gelecektir.

Çevrimiçi pazarlama, web sitesi faaliyetlerini de içine alan bir hizmet olmakla birlikte markanız, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında ilk mesajı verebilmek için yararlanmanız gereken önemli bir uygulamadır. Sosyal medya kanalıyla sağlık turisti çekmek için öncelikle pazar hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız gerekir. Bir sonraki aşama ise hastalığın oluşumunu, sıklığını ve dağılımını etkileyen faktörleri inceleyen epidemiyolojik verilerin takibidir. Bu esnada yapılacak olan rekabet analizleri, bölgelere özgü içerik ve tasarımlar, etkili bir sosyal medya kullanımının kendi içindeki tutarlılığı da sağlık turizminde dijital pazarlamanın önemli avantajlarındandır.

Dijital halkla ilişkilere gelince, bu uygulamalar marka ve itibar yönetiminizle imaj yönetimi faaliyetlerinizin paralel olarak yürütülmesi konusunda önemli bir uygulama alternatifidir. Bu uygulamalarla, etkilemek istediğiniz bölgelerdeki sağlık turistlerine amacınızı, faaliyetlerinizi ve farkınızı göstererek görünür hale gelmeniz kaçınılmaz olacaktır.

İlgili Yazılar