Sağlık Sektörü SEO Ajansı: New Health Medıa

Sağlık sektöründe bir SEO ajansı olmak için, öncelikle sağlık alanında bilgi sahibi olmak gerekir. Ayrıca, bu sahada özel olarak tasarlanmış stratejileri geliştirmek ve uygulamak için gerekli yetkinliğe ve tecrübeye erişilmiş olunmalıdır.

Ülkemizde son yıllarda sağlık turizmindeki pasta büyüdükçe, paydaşların da çoğalması kaçınılmaz olmuştur. Sektörde hizmet veren hastane, klinik ve sağlık acenteleri temel oluştururken, reklam ajansları da bu alanda kendilerini önemli bir yere konumlandırmışlardır.

Peki sağlık sektörü gibi niş bir alanda faaliyet veren bir ajans ne yapar? Bu ajanslar dijital pazarlama, sosyal medya yönetimi ve video prodüksiyon gibi kalemlerde hizmetler verirken, SEO da bunların içerisinde başta gelmektedir. 1999 yılında dijital pazarlama ve reklamcılık ile yolculuğuna başlayan New Health Media ailesi, geçmişten getirdiği birikim ve donanımı ile 2015 yılından itibaren odağını sağlık sektörüne çevirmiştir. Şu an pek çok saygın hastane, klinik ve doktorla birlikte yol almaktadır.

Sağlık Sektöründe SEO

Sağlık sektöründe varlık gösteren hastane ve klinikler, müşterileriyle temas etmek için bir internet sitesine ihtiyaç duyarlar. Eğer bir web siteniz olacaksa bunun SEO tekniklerine uygun oluşturulması şarttır.

Web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda görünürlük alabilmesi, kullanıcılarına hızlı ve sağlıklı bir ziyaret deneyimi yaşatabilmesi gerçekleştirilen optimizasyon çalışmaları sayesinde olur.

Yapılan bütünleşik SEO çalışmalarının sonucunda, sitenizi rakiplerinizin sayfaları içerisinden öne çıkarıp ilk sıralara taşımak mümkün olacaktır. Bu da hızlı müşteri geri dönüşleri, yani daha çok müşteri anlamına gelir.

SEO Çalışmaları Nelerdir?

"SEO hizmeti nedir?" sorusunu yanıtladıktan sonra işin detaylarına ve sistemin sağlık özeline nasıl entegre edileceğine bakmakta yarar var. SEO, site içi ve site dışı optimizasyon çalışmalarını içerir. Site içi optimizasyon, hastanenizin veya kliniğinizin web sitesi içeriklerini ve yapısını arama motorları açısından anlamlandırmak adına yapılan çalışmalardır. Bu çalışmalar arasında anahtar kelime araştırması, meta etiketleri, içerik kalitesi, heading etiketleri, URL yapısı ve site haritası gibi öğeler yer alır.

Site İçi SEO

  • Anahtar Kelime Araştırması: Anahtar kelime araştırması, arama motorları tarafından en çok aranan kelimeler ve terimleri belirlemek için yapılan bir çalışmadır. Bu, web sitenizin içeriğini oluştururken ve optimizasyon yaparken kullanabileceğiniz anahtar kelimeler belirlemek için önemlidir.
  • Meta Etiketleri: Meta etiketleri, arama sonuçlarında görünen başlık ve açıklama metnini oluşturur. Meta Title ve Meta Description etiketleri Google tarafından dikkate alınır ve sayfanızın arama sonuçlarında üst sıralarda görüntülenmesi için oldukça önemlidir. Bu iki kavramı açıklamak gerekirse:

Meta Title, sitenizin arama sonuçlarında görünen başlığını oluşturur. Bu etiket, arama motorları tarafından sayfanın içeriği hakkında bilgi verir ve tüm sonuçlar içerisinde dikkat çekici hale getirir. Aynı zamanda sitelerin sıralanması için kullanılır.

seo backlink içlink dışlink

Meta Description ise arama sonuçlarında görünen açıklama metnidir. Belirli bir karakter sayısından uzun olmamalı, anahtar kelime içermeli ve ilgi çekmelidir. En önemli meta etiketleri arasındadır.

  • İçerik Kalitesi: İçerik kalitesi de arama motorları, botları nezdinde son derece önemlidir. İnternet sitenizde yer alan içerikleriniz özgün, anahtar kelimelere odaklı, yararlı ve konuya uygun olmalıdır. Ayrıca, içerikte yer alan bağlantılar da anlamlı ve içeriğe uygun yerleştirilmelidir.
  • Heading Etiketleri: Heading etiketleri, web sitenizin içeriğini tanımlayan başlıklar ve alt başlıklar oluşturur. Web sitenizi arama sonuçlarında daha popüler kılmak için gereken optimizasyon çalışmalarından biridir.
  • URL Yapısı: Sayfanızın URL yapısı, arama motorları tarafından anlaşılabilir ve anlamlı olmalıdır. URL'ler kısa ve anahtar kelimeye odaklı olmalıdır. Teknik SEO açısından dikkate değer kalemlerden biri olduğunu eklemek gerekir.

Site Dışı SEO

Site dışı SEO çalışmaları sayfanızın popülaritesine yardımcı olmak için yapılan çalışmalardır. Bunlar genellikle web sitesi dışındaki kaynaklardan gelen bağlantılarla, yani "Backlinkler"le gerçekleştirilir ve sosyal medya ve farklı web site etkileşimlerini arttırmak amaçlanır.

Backlinkler, bir web sitesine başka bir web sitesinden yapılan referanslar olarak düşünülebilir. Sayfanız için yüksek kaliteli bağlantılar elde etmek, arama motorları tarafından sitenizin daha güvenilir ve değerli olarak değerlendirilmesine yardımcı olur. Backlink kalitesi önemlidir, çünkü kaliteli backlink demek Google tarafına gönderilecek olumlu sinyaller demektir. Arama motorları sadece dışlink miktarını değil, aynı zamanda bağlantıların kalitesini de dikkate alır.

Sosyal medya etkileşimi, bir web sitesinin sosyal medya platformlarındaki popülerliğini ve etkileşimini ölçer. Sayfanızın sosyal medyada ne kadar etkileşim aldığına bakılarak yüksek sıralamalar elde etmesi mümkün olur.

Teknik SEO

  • Site Haritası: Site haritası, arama motorlarının sayfanızdaki içeriği daha kolay taramasını sağlar. Bu çalışma sitenizdeki tüm sayfaların listesini içerir ve hangi sayfaların ne sıklıkla güncellendiği, hangi sayfaların önemli olduğu hakkında bilgi verir.
  • SSL (Secure Sockets Layer): Web sitenizin güvenliğini sağlamak için kullanılan bir protokoldür. SSL, sayfanızdaki verilerin şifrelenerek gönderilmesini ve alınmasını sağlar, bu sayede kullanıcıların bilgilerinin güvenliği korunmuş olur. SEO araçları, SSL kullanan siteleri daha güvenli olarak değerlendirir ve pozisyon sıralamalarını arttırabilir.
  • Yapısal Veriler: Arama motorları tarafından web sitenizin içeriğinin daha iyi anlaşılmasını sağlar. Yapısal veriler içeriklerinizin ne hakkında olduğu, nerede yer aldığı ve nasıl görüneceği gibi bilgileri içerir. Yani içeriklerin hangi arama sorgularına cevap verdiği anlaşılır, dolayısıyla buraya yönelik bir çalışma da sıralamanızı artırmaya yardımcı olacaktır.

New Health Media SEO Çalışmaları

Türkiye’nin ilk 360 derece sağlık ajansı olarak yaptığımız SEO çalışmalarından bahsetmenin vakti geldi. İçerik analizi, deyim yerindeyse sayfanızın kimliğini, içeriklerin hangi anahtar kelimelerle yazılmış olduğunu ve kullanıcıların hangi ihtiyaçlarını karşıladığını belirler. Bu bilgiler ışığında web sitenizde yer alan tedavi metinlerini, herhangi bir hastalığı konu eden blog yazılarını optimize edebilirsiniz ve website botlarının size daha iyi sıralama vermesini sağlayabilirsiniz.

Diğer bir çalışmamız ise anahtar kelime analizidir. Bu sayede lead’lerinizin, yani potansiyel hastalarınızın hangi sorguları yaparak hizmetlerinize ulaştığını görebilirsiniz; aynı zamanda onları yönlendirerek, doğru aramalarla ilgili sayfalara yönlendirmeniz de mümkün olur.

Son olarak Yerel SEO çalışmasına değinelim. Bunlar, yerel arama sonuçlarında yükselmek için yapılan çalışmalar bütünüdür. Özellikle yerel arama sonuçlarında görünmek isteyen küçük işletmeler için önemlidir. Adından da anlaşılacağı gibi yerel içerik oluşturmak, yerel anahtar kelimeler kullanmak ve buna uygun verileri doğru bir şekilde güncellemek gereklidir.

Ayrıca tüm bu uygulamaları gerçekleştirirken Semrush, Google Keywords Planner, Screaming Frog gibi özel araçlardan yararlanılmalıdır. SEO’yu ve beraberindeki tüm enstrümanları efektif biçimde kullanarak sağlık sektöründe öne çıkabilir, tıklama ve gösterim sayınızı organik olarak artırabilirsiniz.

New Health Media web sitenizi oluştururken bütün parçaları titizlikle inceler. Tüm SEO uygulamalarını A'dan Z'ye kullanarak size sunduğumuz takvim içerisinde hastanenizin veya kliniğinizin adını hedeflediğimiz noktaya getirecek, daha çok hastaya ulaşmanızı sağlayacağız. Her yıl onbinlerce hastanın saç ekiminden diş tedavilerine uzanan geniş yelpazede sağlık turizmi hizmeti almak için Türkiye’ye geldiğini biliyoruz, köşelerden birini kapmanız ve hedef kitlenize ulaşmanız hayal değil! Detaylı bilgi için lütfen bize ulaşın.

BİZE ULAŞIN

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu doldurun.