Sağlık İletişiminde Dijital Pazarlama Araçları

 
 

Sağlık iletişimi yaparken daha geniş kitlelere ulaşabilmenin yegane yolu dijital mecradan geçiyor… Dijital pazarlama planlarınızı oluştururken kullanacağınız dijital pazarlama araçlarının ve tekniklerinin çeşitliliği ve bunların doğru kullanımları sayesinde çok başarılı sonuçlar elde etmeniz işten bile değil. Başarıya ulaşmak için işe dijital pazarlama araçlarını ve ne işe yaradıklarını anlayarak başlamak gerekiyor. Bu araçların sadece satış arttırmaya yönelik olmadığını, aynı zamanda markalaşma katkı sağlayacağını vurgulamak isterim. Bu yazımızda başlıca dijital pazarlama tekniklerine, ne işe yaradıklarına ve nasıl kullanmamız gerektiğine değineceğiz.

 

İçerik Pazarlaması

                                                İçerik Pazarlaması
 

“İçerik Kraldır!” Herkesin bildiği Bill Gates’in dünyaca ünlü sözü… İçerik pazarlaması diğer pazarlama araçları arasında bariz bir şekilde ön plana çıkmaktadır. Sizi, kliniğinizi, yaptığınız çalışmaları kendi ağzınızdan tanıtma imkanı tanımaktadır. Ancak içerik pazarlamasının bazı kuralları vardır. Öncelikle her bir mecranın takipçi kitlesi farklıdır. Bu sebeple o mecralara özel ayrı ayrı içerikler üretmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Üretmiş olduğunuz içerikleri diğer pazarlama araçlarını kullanarak farklı kitlelere pazarlamalısınız. İçerik pazarlamasının olmazsa olmazı olan sürdürülebilirlikten ödün vermemelisiniz. Belirli periyotlar ile içerik üretmeye devam etmelisiniz.

 

SEO

SEO… 3 harften oluşan bu tek kelime çok fazla şey ifade ediyor. Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) kelimelerinin baş harflerinden oluşan SEO’yu başka bir yazımızda ayrıntılı bir şekilde ele almıştık. Ancak kısaca bahsetmek gerekirse bu terimi dijital dünyadaki ayak iziniz olarak tanımlayabiliriz. SEO’nun hedefi yaptığınız bir dizi çalışmanın sonucunda web sitenizin arama motorları tarafından kabul görülmesi ve bunun sonucunda organik aramalarda ilk sayfalarda ve üst sıralarda çıkması olarak tanımlanabilir. Belirleyeceğiniz anahtar kelimeler üzerine yapacağınız çalışmalar web sitenize daha fazla organik ziyaretçi gelmesini sağlayacaktır. Sırası ile SEO’nun aşamalarından bahsetmek gerekirse;
 
  • Web sitesi alan adını belirleme

  • Araştırma

  • Planlama ve strateji

  • Uygulama

  • Verileri ölçümleme

  • Verileri değerlendirme

  • Algoritma değişiklik takibi ve onarım

SEM

 

SEO’nun bir de SEM’i var. Bu terim de Search Engine Marketin (Arama Motoru Pazarlaması) kelimelerinin baş harflerinden türetilmiştir ve internet ortamında belirli bütçeler karşılığında yapılan pazarlama faaliyetlerinin tümünü kapsamaktadır. SEM firmalara bütçeleri çerçevesinde en hızlı bir şekilde sonuca ulaşma şansı tanımaktadır. Burada önemli olan doğru kampanya stratejileri geliştirmek ve yaptığınız reklam harcamalarınızın SEO’ya da katkı sağlayacak şekilde planlanması olacaktır. Örnek vermek gerekirse Sevgililer Günü’ne özel bir kampanya hazırlayıp, bütçesi karşılığında bunu hedeflediğiniz kitlenin karşısına çıkarabilirsiniz. Bunu yaparken reklam alanları ve hedeflediğiniz kelimeler için rakiplerinizle açık arttırma usulü bir rekabet içerisinde olacağınızı unutamayın! Bütçenizi doğru ve verimli kullanabilmek için işin uzmanlarından destek almaya çekinmeyin.

 

Sosyal Medya

Üretmiş olduğunuz kampanyaları, hizmetlerinizi ve iletmek istediğiniz mesajı paylaşabilmenizin en iyi yolu sosyal medya hesaplarınızı kullanmak olacaktır. Bu sayede markanıza sadık bir kitleye sahip olabilirsiniz. Sosyal medya aynı zamanda benzer içerik ve ürünler ile ilgili olan kitlelere ulaşmanızı sağlamaktadır. Bu sayede çok daha az bir çaba harcayarak hedefi tam 12’den vurabilirsiniz. Günümüzde pek çok hasta adayının bir kliniği ya da doktoru tercih etmeden sosyal medya hesaplarını incelediğini unutmayın!

 

Forumlar

 

Forumlar ise pazarlama araçlarının bir diğeri olarak öne çıkmaktadır. Forum pazarlaması zor ancak çok etkili bir mecradır. Bu mecrada yer almanın katı kuralları bulunmaktadır. Bu kurallara uymadığınız takdirde bir itibar sorunu ile karşılaşabileceğinizi unutmamanız gerekmektedir. Forumlarda hakkınızda konuşulması için gerçek hastalarınızdan ricada bulunabileceğiniz gibi onlarla bir takım anlaşmalar da yapabilirsiniz. Yeni hasta adayları tedavi süreçleri öncesinde forumlarda hakkınızda yazılan yorumları okumayı fazlasıyla sevmektedir. Bu platformlarda gerçek hastalar ile sohbet etmek karar süreçlerini önemli ölçüde etkilemektedir. Reklamınızı bir hastanızdan daha iyi bir şekilde kim yapabilir ki?

 

E-Posta Pazarlaması

 
 

E-Posta pazarlaması çok fazla göz ardı ediliyor olsa da en etkili pazarlama yöntemlerinden birisidir. Daha önce yapmış olduğunuz pazarlama faliyetleri sonucun da elde etmiş olduğunuz izinli müşteri kitlenizi CRM aracılığıyla analiz etmeniz ve oların istediği kampanyaları, onların istediği zamanlarda karşılarına çıkarmanızın değeri paha biçilemez olacaktır.

Direk satışa etki etmektedir… Tecrübeyle sabittir… ve tartışmaya kapalıdır

İlgili Yazılar