Siz Siz Olun, Mobil Uyumluluğu Yok Saymayın!

Mobil uyumluluk internet sitelerinin telefon, tablet ve diğer taşınabilir cihazlara adapte edilebilme durumunu anlatan bir ifadedir.

Mobil uyumluluğa sahip olan bir web sitesi, mobil cihazlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu durum, neredeyse her şeyin her an her yerden yapılabildiği ve taşınamayan aygıtların kullanımının giderek azaldığı günümüzde çok önemlidir.

Mobil uyumluluğu bulunmayan bir web sitesi de cep telefonundan görüntülenebilir ancak kullanıcı dostu değildir ve hizmet kalitesi oldukça düşüktür. Mobil uyumluluk gösteren internet siteler, daha fazla kullanıcıya ulaşabilme imkanına sahip olduklarından her zaman bir adım öndedirler.

Bir sayfanın entegrasyon kabiliyetini mobil uyumluluk testi ile ölçmek mümkündür. Mobil uyumlu bir web sitesinin başlıca özellikleri vardır:

  • Responsive (Uyumlu) tasarım
  • Açılır (Dropdown) menüler
  • Otomatik boyutlandırılmış görseller
  • Okunabilir metin fontları
  • SEO uyumluluğu

seo-dijital-pazarlamaMobil Uyumluluğun Faydaları Nelerdir?

Bir internet sitesinin verimli olup olmadığı, arama motoru sonuçlarında ne kadar üst sıralarda yer alabildiğine bakılarak anlaşılabilir. Özellikle Google, taşıdığı avantajlar sebebiyle mobil uyumluluğa çok önem vermektedir.

Mobil uyumluluğun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Global ölçekte değerlendirildiğinde, internet erişimi olan her kullanıcının mobil cihazlar üzerinden daha çok arama yapıyor olması.
  • Mobil uyumluluğa sahip bir web sitesinde çıkan reklamların daha çok kazandırma potansiyeli olması.
  • Mobil uyumlu bir sayfanın taşınabilir cihazlarda daha hızlı çalışması.
  • Mobil uyumluluğa sahip bir web sitesinin bir arama motorunda daha yukarılarda görünme ihtimalinin fazla olması.  

Mobil Uyumluluğu Bulunan Bir Web Sitesi Nasıl Görünür?

Son 10 yıl içerisinde akıllı telefonların, tabletlerin ve farklı mobil aygıtların sayısının oldukça artması, hemen hemen tüm web sitelerinin mobil uyumluluk konusuna kayıtsız kalamamasına yol açmıştır. “Responsive tasarım” adı verilen bir özellik sayesinde sayfalar, açıldıkları cihazın ekran ölçüsüne uygun şekilde görünürler.

Sadece ana sayfa değil, kullanıcının görüntülediği her şey mobil cihazın ekran genişliğine otomatik olarak uyumlanır. Buna sitede yer alan görseller de dahildir. Masaüstü bilgisayarlardan bir internet sitesine girildiğinde sitenin menüsü açık haldeyken, mobil bir cihazda menü butonu içerisinde bulunmaktadır. Metinlerdeki yazı fontları da okunabilecekleri boyuta entegre olur.

Google’ın düzenli olarak sağladığı bilgilendirmeler ışığında SEO kriterlerine uygun olarak hazırlanan bir web sitesi, kaliteli tasarımıyla da öne çıkar. Tasarımı güçlü bir web sitesi daha çok ziyaretçi çekecektir.

Günümüzde mobil uyumluluğun değeri ortadadır ve yeni hazırlanan her internet sitesi bu faydalı adaptasyona ihtiyaç duyar. Sizler de çağımızın gerekliliklerine kulak veriyor ve A’dan Z’ye profesyonel bir yaklaşımla web sitesi hizmeti almak istiyorsanız, Türkiye’nin ilk 360° dijital sağlık ajansı New Health Media’yı tercih edebilirsiniz.