Sağlık Sektöründe Sosyal Medya Kullanımının Önemi

Günümüzde sosyal medya platformlarının önemi, kullanım seviyesiyle paralel olarak büyük oranda artmıştır. Bu artışı gerek birey düzeyinde gerekse de kurumlar ve markalar özelinde rahatlıkla görebilmek mümkündür. Herhangi bir sağlık problemi yaşayan biri, almak istediği tedavi veya hizmet hakkında internet üzerinden araştırma yapmaktadır.

Sosyal medyanın yaşadığımız çağın belirleyici dinamiklerinden biri haline gelmesiyle birlikte sağlık kuruluşları da kendi hedef kitlelerine ulaşabilmek için bu araçlara dahil oldular. Covid-19 pandemisinin de hayatın merkezine oturmasıyla insanların doktor tercihlerini yaparken sosyal medya üzerindeki olumlu/olumsuz yorumların daha çok etkisinde kalıyor oluşu, hiç şüphesiz bu kurumlar için başarılı bir sosyal medya yönetimini kaçınılmaz hale getirmiştir.

 

Efektif Şekilde Sosyal Medya Kullanımı  

Sosyal medya bu denli önem kazanmışken bu platformlarda var olmak isteyen sağlık kuruluşlarının nasıl bir yol izlemesi gerekli? Bu sorunun en kestirme cevabı, sağlık hizmeti almak isteyen insanlara bu kanallar üzerinden hızlı ve etkili bir şekilde ulaşmak olmalıdır. Bu doğrultuda da sağlık kuruluşlarının işinin ehli dijital medya ajanslarıyla çalışmaları gerekmektedir. Sağlık sektörüne hakim, profesyonel bir ajansın doğru sosyal medya kullanımı için verebileceği bazı tüyolara gelin birlikte bakalım.

  • İçerik Paylaşımı

Sağlık kuruluşları ulaşmak istedikleri insanları sosyal medya hesapları veya web siteleri üzerinden düzenli olarak içerik paylaşarak bilgilendirebilir. Örneğin bir içeriğin konusu, sağlığı tehdit eden güncel bir hastalıkla ilgili olabilir. Bu sayede kullanıcıların dikkati çekilmiş olur. Sosyal ağlar kullanılarak ayrıca;

  • Klinikler ve cerrahlar hakkında bilgilendirme yapılabilir
  • Cerrahların çalışma saatleri ve iletişim bilgileri verilebilir
  • Bir cerrahi operasyonla ilgili, öncesini ve sonrasını anlatan bilgilendirmeler yapılabilir.
  • İçeriklerin daha çok insana ulaşabilmesi için söz konusu sosyal platformun yeniliklerinden yararlanılabilir.

 

  • Ameliyatlarla İlgili Paylaşımlar

Bir cerrahi operasyonun hazırlık sürecinden, operasyon esnasından ve sonrasından elde edilen görsel ve videolar hem ilgi çekici hem bilgilendirici olmaktadır. Bu içeriklerin sosyal medyadaki paylaşımlarının özenli bir şekilde yapılması, sadece sektör içinde değil sektör dışında da yankı bulabilmektedir.

  • Rakip Analizleri

Sağlık sektöründe sosyal medya kullanımının diğer bir önemli parçası yapılan rakip analizleridir. Aynı alanda faaliyet gösteren bir sağlık kuruluşunun hizmet verme şeklini ve aldıkları geri bildirimleri takip etmek oldukça önemlidir. Profesyonel bir dijital ajans, efektif bir sosyal medya yönetimi hizmeti verebilmek için rakip sağlık kurumlarını da takip eder. Hedef kitleye en çabuk şekilde nasıl ulaşılabileceğine yönelik strateji oluşturulur. Hastaların geri bildirimlerinin toplanması da ayrıca hizmet skalasının genişletilmesinde faydalıdır.

  • Sıkça Sorulan Sorular

Sosyal medya ağlarında karşılaşılan belki de en büyük olumsuzluklardan birisi de bilgi kirliliğidir. Sağlık hizmeti almak isteyen ve bu minvalde bilgi edinmek isteyen bir insanın karşısına doğru ve güncel bilginin çıkması gerekmektedir. Bu durumun önüne geçmenin bir yolu, sosyal medya hesaplarına SSS (sıkça sorulan sorular) bölümü yerleştirilmesidir. Bu sayede hasta, ilgilendiği konuya dair sağlık literatürünü görebilecek ve doğrudan ilgili cerraha ulaşabilecektir.

Şimdiye kadar bahsettiğimiz yöntemler ve daha fazlasına dair tüm bilgiler, sağlık sektöründe sosyal medya kullanımına A’dan Z’ye hakim olan New Health Media dijital sağlık ajansı çatısı altında sizleri bekliyor. İletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.