Nasıl Sağlık Turizmi Yapabilirim?

Sağlık turizmi Türkiye’nin yumuşak gücü! 2023 yılında 10 milyar dolarlık bir döviz girdisi hedefleniyor. Devlet tarafından bu sektöre yapılan yatırımlar ve devlet teşvikleri giderek büyüyor. Böyle oluncada pek çok yeni firma sağlık turizmi aracı kurumu olarak bu sektöre giriş yapıyor. Klinikler sağlık turizmi yetki belgesi alarak yabancı hastaya ulaşmaya çalışıyor.

 
Gelin sağlık turizmi yapabilmenin aşamalarına birlikte bakalım.
 
  • Acenteler için ilk aşama TÜRSAB’dan A Sınıfı Acente Belgesi almak ile başlıyor. Ardından da Sağlık Turizmi Yetki Belgesi’nin çıkarılması ve Hizmet İhracatçıları Birliği’ne üye olunması gerekiyor. Bu noktada artık yasal bir şekilde sağlık turizmi yapılabilir, devlet teşviklerinden yararlanılabilir.

  • Kliniklerde ve muayenehanelerde durum çok daha basit. Gerekli şartları sağlayıp Sağlık Turizmi Yetki Belgesi’nin alınması yeterli. Bu süreçlerde yetkin bir danışmandan destek almanın işinizi kolaylaştıracağını unutmayın.

  • Ardından satışı yapacak, iletişim becerisi yüksek, iyi derecede yabancı dil bilen bir ekip kurmak gerekiyor.

  • Şimdi sırada firmanızın tanıtılması ve dünyanın her yerinde tedaviye ihtiyaç duyan hastalara ulaşmak var… Konusunda uzman bir dijital ajans ile doğru bir strateji geliştirerek hangi ülkelerde, hangi tedavi seçeneklerine yatırım yapmanız gerektiğini belirlemeniz ve o ülkelere yönelik pazarlama faliyetlerine başlamanız gerekiyor. Burada tecrübeli bir ajans seçmeye özen gösterin. Aksi takdirde sizin paranız ile deneyim kazanacaklarını unutmayın.

  • Facebook, Instagram, WhatsApp, Google, Tiktok, Mail, SMS, telefon çağrısı gibi farklı mecralardan gelecek olan dataları bir arada toplayacağınız bir CRM programı kullandığınıza emin olun. Bu hasta kayıplarını en aza indirirken, bir şirket kültürü oluşmasına olanak sağlayacaktır. Aynı zamanda pazarlama sürecini takip ederek satışlarınızı arttıracaktır.

  • Devlet teşviklerinizi takip edebilecek uzman bir teşvik danışmanı ile çalışmak sizlere zaman kazandıracaktır.

Unutmayın! Başarı tesadüf değildir.

Bir başka yazımızda görüşmek üzere!
 
nasıl sağlık turizmi yapılır

İlgili Yazılar