Sağlık Turizminde Türkiye’nin Tercih Edildiği Medikal Prosedürler

Sağlık turizmi, insanların sağlık hizmetleri almak için kendi ülkelerinin dışına, yurt dışına seyahat etmesini ifade eder. Bu alanda faaliyet göstermek isteyen hastaneler, klinikler ve sağlık turizmi acenteleri, sağlık turizmi yetki belgesi almak ve ilgili bakanlığın düzenlediği şartlara uymak zorundadır. Sağlık turizmi işletmeciliği, tıbbi prosedürlerin düzenlenmesi, hastane ve kliniklerin yönetimi, hastaların konaklaması ve seyahat organizasyonları gibi bir dizi hizmeti kapsar. Türkiye, medikal estetikten onkolojiye değin geniş bir sağlık turizmi hizmeti ile bu alandaki başat ülkelerden biri olarak öne çıkar.

Türkiye Sağlık Turizmi Verileri

Türkiye’yi tercih eden sağlık turistlerinin sayısı her yıl arttığı bir gerçek. Bununla birlikte, gelen hasta sayısının, branşlara göre değişkenlik gösterdiğini eklemek gerek. 2008 yılında Türkiye’ye gelen hasta sayısı 74.093 iken bu sayı 2009’da 91.961 kişiye, 2010 yılında 109.678 hastaya ve 2013 senesinde de 300.000 kişiye ulaşmıştır. Sağlık Bakanlığının hedefi ise 2023 yılında 2 milyon kişinin sağlık turizmi hizmeti alması.

Sağlık turizmi yapmak isteyen kişi ve kurumlar hem klinikte verilmesi avantajlı olacak tedavileri belirlerken hem de dijital marketing stratejilerini kurgularken hangi tedaviler sağlık turistlerinin ilgisini çekiyor sorusunu merkeze alarak planlamalar yapabilir. Elbette, hangi ülkeden hangi tedaviye daha fazla talep oluyor ya da hangi reklam kurguları hangi ülkede daha fazla ilgi çekiyor ya da hangi teknolojiler daha çok rağbet görüyor gibi sorular çerçevesinde de faaliyet planlaması yapılmaktadır.

Türkiye’de En Fazla Tercih Edilen Medikal Prosedürler

Türkiye, son yıllarda sağlık turizmi açısından önemli bir destinasyon haline gelmiştir. Ülkemizdeki sağlık turizmi teşvikleri de bu alanda yatırım yapmak isteyen işletmeleri desteklemektedir. Tedavi için yurtdışına gitmek isteyen kişilerin, bazı ülkelerde sağlık hizmetlerinin daha uygun fiyatlı veya daha kaliteli olduğuna dair bir inançları vardır.

Sağlık turizmi için en iyi 10 tıbbi prosedür arasında estetik cerrahi, saç tedavisi, göz tedavisi, tüp bebek, kalp cerrahisi, ortopedi tedavisi, nörolojik tedaviler ve ürolojik tedaviler yer almaktadır. Türkiye’nin ilk 360 sağlık turizmi ajansı olan New Health Media, deneyim ve geçmiş datası sayesinde sağlık turisti davranışlarını yorumlamakta ve bu doğrultuda reklam stratejileri üretmekte, danışanlarına profesyonel tavsiyelerde bulunmaktadır.

► Estetik Cerrahi:

Estetik cerrahi, görünüşünüzü iyileştirmek için yapılan bir dizi cerrahi işlemden oluşur.  Karın germe, meme büyütme, jinekomasti ve yüz germe de dahil pek çok işlem bu cerrahi altında yer almaktadır. Türkiye, estetik cerrahi konusunda dünya genelinde önemli bir üne sahiptir ve birçok yabancı hasta, estetik kozmetik / cerrahi için Türkiye'yi tercih etmektedir.

► Diş Tedavisi:

Diş tedavisi, diş sağlığı sorunlarının tedavisi için yapılan işlemleri ifade eder. Diş implantı, Hollywood Smile, Invisalign, diş kaplama ve kanal tedavisi en popüler uygulamalar arasındadır. Diş tedavilerinin bazıları (kanal tedavisi gibi) fonksiyonel sorunları düzeltmek amacına hizmet eder, kimi uygulamalar (dijital gülüş tasarımı veya diş beyazlatma gibi) estetik görünümü iyileştirmeye odaklanır. En nihayetinde hem estetik hem de yapısal iyileştirme sağlanması hedeflenir. Farklı diş tedavileri farklı sezonlarda ilgi çekebilmektedir. Türkiye, diş tedavisi konusunda son yıllarda önemli bir gelişme kaydetmiştir ve birçok yabancı hasta, diş tedavisi için Türkiye'yi tercih etmektedir.

► Göz Tedavisi:

Göz sağlığı sorunlarının tedavi merkezlerinden biri yine Türkiye’dir. Katarakt, göz çizdirme gibi işlemlerde ülkeye olan pozitif algı her sezon yeni hastaların gelmesinin de önünü açıyor. Başarılı tedavilerin yanı sıra operasyon sonrası bakım ve ilgi de hastaların memnuniyetini artırmış olan etmenlerden.

► Tüp Bebek:

Tüp bebek tedavisi, çiftlerin doğal yollardan çocuk sahibi olamadıkları durumlarda yardımcı üreme teknolojisi olarak tanımlanabilir. "In vitro fertilizasyon (IVF)" olarak da adlandırılan tedavi, çiftlerin üreme sorunlarına bağlı olarak çeşitli aşamalardan oluşur ve Türkiye’deki tedavilerin başarı sonuçları yüksektir. Bu da sağlık turistlerini cezbeden önemli bir unsurdur.

► Kalp Cerrahisi:

Kalp cerrahisi, kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Türkiye, kalp cerrahisi konusunda dünya genelinde saygın bir üne sahiptir ve birçok yabancı hastanın kalp cerrahisi tedavisi için Türkiye'yi tercih etmesinin nedeni de budur.

► Ortopedi Tedavisi:

Ortopedi tedavisi, kemik ve kas sorunlarının tedavisi için yapılan çeşitli işlemlerden oluşur. Türkiye’nin, ortopedi tedavisi konusundaki yetkinliği de başarısı da son yıllarda önemli ölçüde artmıştır. Bu kapsamdaki kimi tedaviler periyodik kontrol ve düzenli hekim ziyareti gerektirebilir, ki hastalara sağlanan otel konaklama, özel araçla transfer gibi imkânlar turistlerin “acaba periyodik ülke değiştirme beni zorlar mı” endişesini gidermiştir.

Neden Türkiye?

Medikal turizm kapsamında ülkeye gelen hastaların branşlar özelindeki dağılımına bakıldığında göz hastalıkları, saç tedavileri ve estetik cerrahinin ilk sıralarda yer aldığı söylenebilir. Tercih edilmenin temelinde farklı sebepler bulunmakta.

  • Yüksek teknolojiye sahip medikal cihazlar,
  • Kaliteli sağlık ve bakım hizmeti,
  • Avantajlı tedavi fiyatları,
  • Sıra beklemeden tedavi olma olanağı,
  • Sağlıkta akreditasyon şartlarının iyi derecede sağlanmış olması,
  • Hastalara lüks otellerde konaklama olanağı sunulması,
  • Eğitimli ve tecrübeli hekimlerin varlığı,
  • Türkiye’nin pek çok ülkeden kolay ulaşılabilir olması.

Türkiye'deki sağlık turizmi kuruluşları, yüksek kaliteli sağlık hizmetlerini uygun fiyatlarla sunarak, hastaların kısa zaman içinde iyileşmelerine yardımcı olmaktadır. New Health Media sağlık turizmi ajansı, danışanlarına en iyi hizmeti sunmak üzere yıllardır faaliyet göstermektedir. Detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.tursab.org.tr/dosya/12186/saglikturizmiraporu_12186_5485299.pdf