Sağlık Turizmi Kuruluşlarının Sunduğu Ek Hizmetler Neler?

Sağlık hizmeti almak üzere farklı ülkeyi ziyaret eden sağlık turistleri gittikleri ülkede güvende hissetmek ve iyi ağırlanmak ister. Bu doğrultuda sağlık turizmi kurumları turistlere çeşitli ayrıcalıklar sunar. Sağlık Turizmi ve Turist Sağlığı Kapsamında Sunulacak Sağlık Hizmetleri Hakkında Yönerge’de, ilgili usul ve esaslar belirlenmiştir.

Sağlık turizmi nedir sorusunu hızlıca yanıtlamak gerekirse, insanların sağlık hizmeti almak için farklı ülkelere gerçekleştirdiği ziyaretlerdir, denebilir. Ulusal hasta birimi ve uluslararası hasta koordinasyon merkezi turistler için sürecin en iyi şekilde idare edilmesini sağlar. Kurumlar, yüksek kalitede tıbbi hizmetler sunmanın yanı sıra çeşitli ek hizmetler de verebilir.

Sağlık Turizmi Temel Hizmetleri

Sağlık alanında yurt dışından gelen hastalara koruyucu, tedavi ve rehabilite edici hizmetler sunan hastane ve kliniklerin tamamlamakla yükümlü olduğu belli şartlar vardır. Nitelikli sağlık hizmeti, uluslararası destek hattı ve tanıtım, bilgilendirme ve tercümanlık bunlardan birkaçıdır. UA hasta birimi olan kurumlar web sitelerini İngilizce kesinlikle olacak şekilde tasarlamalıdır. Hasta ile iletişim sağlanması adına çağrı merkezi oluşturulmalı ve farklı dillerde hem tercümanlık hem de danışmanlık hizmet de verilir.

Sağlık Kurumlarının Sunduğu Ayrıcalıklı Hizmetler

Türkiye sağlık turizmi, yabancı ülke vatandaşlarına en iyi şekilde hizmeti sunabilmek ve hastaların ülkeden memnun şekilde ayrılmasını sağlamak adına altyapısını güçlendirmektedir. Malezya, Hindistan ve Singapur gibi rakip ülkelere kıyasla daha iyi konumda yer almak için gerekli çalışmaların yürütülmesi ve entegrasyonların yapılması önemlidir. Üstelik ülke içerisindeki klinik ve hastanelerde birbirleri ile rekabet içerisindedir ve en iyi hizmetleri sunabilme yarışı sağlık turizmi kalitesini artırmaya yaramaktadır. Sağlık turizmi kapsamında sunulan, tedavi harici, hizmetlerden öne çıkanlar şunlardır:

 • Ön rezervasyon ve bilgilendirme
 • Uçak bileti ayarlama
 • Havaalanından karşılama
 • Otele transfer
 • VIP otel ayarlama
 • Hastaneye transfer
 • Gezi turları
 • Postoperatif bakım


► Ön Rezervasyon ve Bilgilendirme

Sağlık turizmi kuruluşları, sağlık hizmetleri almak isteyen kişilerin tedavi sürecine başlamadan önce rezervasyon yapmalarına ve gerekli bilgilendirmeyi almalarına yardımcı olur. Bu hizmet, hastaların seyahat ve tedavi planlarını düzenlemelerini kolaylaştırır. Tedavi için ön rezervasyon sürecinde, hastaların sağlık durumları ve tedavi tercihleri detaylı olarak incelenebilir. İlgili sağlık birimi belirlenir ve uygun bir planlama yapılır.

► Uçak Bileti Ayarlama

Kurumlar, hastaların seyahatlerini düzenlemelerine yardımcı olmak için uçak bileti ayarlama hizmeti sunabilir. Hasta uçuş saati ve varış havalimanı gibi detayları derinlemesine araştırmak zorunda kalmaz. Bilet rezervasyonları uygun fiyatlarla ve uygun seyahat tarihleriyle yapılır. Ayrıca, tedavi süresi ve tedavi sonrası kontroller göz önünde bulundurularak esnek bilet düzenlemeleri de yapılabilir.

► Havaalanından Karşılama

Hastaların rahat ve güvenli bir şekilde Türkiye’ye varmalarını sağlamak amacıyla sağlık turizmi kuruluşları, havaalanından karşılama hizmeti sunar. Profesyonel personel, hastaları havaalanında karşılar ve konaklayacakları yere güvenli bir şekilde ulaşmalarını sağlar. Bu hizmet, hasta ve refakatçilerinin daha huzurlu hissetmesini sağlar ve tedavi sürecine odaklanmalarını sağlar.

► Otele Transfer

Transfer hizmeti, hasta ve refakatçilerinin konaklama yerlerine güvenli bir şekilde ulaşmalarını sağlar. Klinik ve hastaneler hastaların havaalanından otellerine rahat bir şekilde ulaştırılmasını sağlar. Profesyonel şoförler tarafından sunulan bu hizmetler, acaba nerede kalacağım ya da konaklayacağım yere nasıl ulaşacağım türevi sorular ile hastaların stres yaşamasını önler ve turistlerin seyahat sürecindeki konforlunu artırır.

► VIP Otel Ayarlama

Sağlık turizmi kurumları, hastaların konaklama ihtiyaçlarına uygun olarak VIP otel ayarlama hizmeti sunabilir. Hastaların tercihlerine göre, lüks ve konforlu otellerde konaklama ayarlanır. Hastalar hem tedavi öncesinde hem de sonrasında rahat ve özel bir konaklama ayrıcalığına erişir.

► Hastaneye Transfer

Havaalanından karşılama ve otele ulaştırmanın yanı sıra, hasta ilgili sağlık kliniğine de ulaştırılır. Tedavi sürecindeki hastaların hastanelere güvenli bir şekilde ulaşmaları konfor artırıcı önemli bir unsurdur. Hasta ve refakatçilerin hastane transferi organize edilir ve süreç sorunsuz şekilde tamamlanır. Tedavinin ilk aşamasına bu şekilde rahat başlamak hastaların psikolojisini de olumlu etkiler.

► Gezi Turları

Temel öncelik sağlık hizmeti olmakla birlikte, hem tarihi kültürel altyapısı hem de turistik özellikleri ve gezmeye uygun coğrafyası Türkiye’ye gelen kişilere keyifli bir tatil sağlama fırsatı da sunar. Sağlık turizmi kuruluşları, hastaların tedavi süreci dışında keyifli vakit geçirebilecekleri gezi turları düzenleyebilir. Hastalar tedavi öncesinde ya da sonrasında turistik ve kültürel yerleri keşfedebilir, yeni deneyimler yaşayabilir.

► Tedavi Sonrası Bakım

Sağlık turizmi hizmeti sunan kurumlar hastaların tedavi sonrası bakımlarını organize eder. Tedavi sonrası bakım, iyileşme periyodlarının takibi, postoperatif kontrol ayarlanır. Profesyonel sağlık ekibi, tedavi sonrası kontrolleri düzenler ve hastaların iyileşme sürecinde destek sağlar. Bu hizmet, hastaların sağlıklarını korumalarına ve tam olarak iyileşmelerine yardımcı olur.

İyi Bir Sağlık Turizmi Hizmeti Sunabilmek adına;

 • Kaliteli ve güvenli bir sağlık hizmeti sunun.
 • Kapsamlı bir muayene ve tedavi hizmeti verin.
 • Tedavi ve cerrahi işlemler için en iyi uzmanlar ile çalışın.
 • Konaklama ve ulaşımda hastalara kolaylık sağlayın.
 • Farklı ülkeden hastalar ile sorunsuz iletişim kurmak için dil destek hizmeti verin.

Ayrıca, vize, sağlık sigortası ve diğer ilişkili hukuki işlemlerde potansiyel hastaların sorularını yanıtlayabilecek ve süreçlerini kolaylaştırabilecek yetkinlikte olmanız da fark yaratacaktır.

Sonuç olarak, sağlık turizmi kuruluşları, hastaların sağlık turizmi deneyimini kolaylaştırmak ve konforlu bir seyahat sağlamak için çeşitli ek hizmetler sunar. Bu kurumlar hastaların sağlıklarını korumak ve tedavi sürecini kolaylaştırmak için gerekli önlemleri alır. Sunulan hizmetler sayesinde hastalar, sağlık turizmi deneyimlerinden tam anlamıyla memnun kalır ve tedavilerini başarıyla tamamlar. New Health Media olarak danışanlarımıza merak ettikleri bu tür konularda aydınlatıcı bilgilendirme yapmaktadır. Sağlık turizmi yapmak istiyorsanız ya da kurum hacminizi genişletmek isteğindeyseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.