Please enable JS

Video Blog: Rinoplasti Reklam Stratejimiz Nasıl Olmalı?

 

► Asker K. : Bugün seninle sağlık turizmi plastik cerrahi operasyonları özelinde konuşmak istiyorum. Biliyorsun ki sağlık turizmi denildiği zaman herkesin aklına zaten Türkiye plastik cerrahi, saç ekimi ya da dişle ilgili tedaviler geliyor. Plastik gerçekten çok güzel alanlardan birisi ama çok fazla alt başlığı var plastik cerrahinin. Onu biraz daha özelleştirelim, plastik cerrahi operasyonları içerisinde rinoplasti tedavilerinden biraz bahsedelim. Diğerlerine de geçeriz ama Türkiye, rinoplasti tedavisi için gerçekten potansiyel ülkelerden mi ve gerçekten anlamlı mı burada rinoplasti reklamları yapmak, seni dinleyelim biraz.

► Emre K. : Rinoplasti operasyonu belki de sağlık turizminin, meme operasyonundan sonra başladığı, yegane branşlardan biri diyebiliriz. Rinoplasti operasyonlarında nereden hasta sağlayabiliriz sorusunun net bir cevabı yok. Her yerden sağlayabilir artık. Yani Yeni Zelanda'dan tutun, Afrika’ya değin herhangi bir ülkeden bile etnik rinoplasti için gelen insanlar oluyor. İnsanlar buna bütçe ayırıyor. İnsanlar artık Türkiye’yi en başında biliyor. Buranın bir sağlık turizmin merkezi olduğunu, dünyanın pek çok yerinden daha başarılı cerrahların olduğunu biliyorlar.

► Asker K. : Çok güzel bir konuya değindin. Etnik rinoplasti dedin, şimdi buradan rinoplastiyi gerçekten ayrıştırmak ya da belli alanda uzmanlaşmak gerekiyor. Çünkü insanlar kararlarını verirken bu şekilde tercih ediyorlar doktorları. Diyelim ki etnik üzerine yoğunlaşan bir doktorsa gerçekten etnik hastalar daha fazla geliyor ya da Asya bölgesindeki kişilerin tedavisi de etnik rinoplasti alanına dahil. Ya da revizyon rinoplasti operasyonunu yoğun yapan kişilerin revizyon hastaları daha fazla oluyor. Burada bu da önemli değil mi?

► Emre K. : Tabii, bizim danışanlarımızdan gelen pek çok örnek alıyoruz, onların formlarını inceliyoruz, gelen kutularını inceliyoruz. Potansiyel hastalar yazdığında Türkiye'deki pek çok farklı doktora gelen ‘benim burnumu bu kişi yaptı siz düzeltebilir misiniz’ tarzı mesajları okuyoruz. İstanbul'dayız, aynı semtteyiz belki aynı yakadayız başka bir doktorun yaptığını tekrar başka bir doktora düzelttiriyoruz. Burada deneyimler ön plana çıkıyor. Etnik kökenli kişiler, etnik yapıya sahip olan burunlar bu kişilere geliyor. Revizyon rinoplastisinde başarılı doktorlara ikinci, üçüncü hatta zor da olsa dördüncü ameliyatı olan kişiler geliyor. Bu açıda da belli reklam kurguları bunlara özel oluşturulmalı.

► Asker K. : Rinoplastide şöyle bir avantaj var aslında, hastayı satış personeli rinoplastiye ikna ettikten sonra hasta 5-6 saat ameliyatta kalacak. Bu 5-6 saat ameliyatta kalmayı göze alabiliyorsa, (satış personeli) hemen çapraz satış yaparak (hastaya) göz çevresi operasyonları ya da yüzle ilgili yüz germe gibi operasyonları da pazarlayabilir.

► Emre K. : Bunu biraz açalım. Hasta bu operasyonu alacaksa bazı şeyleri göze almıştır. Öncelikle bu (farklı) operasyonları satmanın başlıca yolu, bir doktor olarak düşünürsek, kendi hayatımızı da anlatmalıyız. Sosyal medya hesaplarımızda gerçek insan bir before afterlerı (kullanmalıyız), stok görsel kullanmadan kendi hayatımızın hikayesini anlatmalıyız ki insanlar ‘bizden birine ameliyat oluyorum’ diye düşünsün. Benim gibi birine ameliyat oluyorum algısını kafasına yerleştirsin. Bunun yanında, sizin yüzün farklı bölgelerinde uzmanlıklarınız varsa belki göz kapağı ameliyatı, belki FOX Eye dediğimiz gözleri kaldırma operasyonu, dolgu veya farklı pek çok yüz bölgesinin bölgesinin burunla kombinlenebilecek operasyonlar, bunları satabilirsiniz. Bu da dolaylı yoldan ekstra kazanç demek. Bunun da tek yolu kendimizi düzgün ifade etmek. Hayatımızdan, hobilerimizden, günlük akışımızdan eğlenceli içerikler sunmalıyız. Sadece burun paylaşmak bir yere kadar, insanlar ‘ne yapıyor bu kişi’ bunu görmek istiyor.

► Asker K. : Bu bir doktorsa gerçekten life style doktorun kişisel hayatında yaptığı hobiler bizim de genellikle zaten çalıştığımız markalarda üzerine yoğunlaştığımız şey. Çünkü sadece burun paylaşmak gerçekten sosyal medya hesabındaki o sayfayı çok yapay bir hale geliyor ve insanlar bir yerden sonra sıkılıyor Aslında operasyon yapacak ama bu doktor gerçekten kim? Nasıl bir hayatı var, nelerden hoşlanıyor bunu da bilmek istiyor ve onu destekleyecek 2. şey de hastaların before afterları okey buda paylaşılsın ama hastaların ameliyat sonrasındaki o memnuniyet videoları ya da bir yıl sonra gönderdikleri fotoğraflar ya da iki yıl sonra gönderdikleri fotoğraf, videolar kişiler için çok daha anlamlı.

► Emre K. : Burada doktorlar Influencer konumuna geliyor bir nevi, onların da hoşuna gidiyor. Çünkü şimdiye kadar böyle bir kavram yoktu. Kişi ailesini gösterdiği için takipçi çekiyor. Çünkü burun paylaşan bir hesabı ne kadar takip edebilirsiniz ama aracını, motosikletini akşam yediği yemeği, gittiği kayak tatilini, yaz tatilini… paylaşan hekimler bir nevi sağlık sektörü Influencer’ları oluyor; farklı işbirlikleri getiriyor, farklı popülerlik getiriyor. Yani bunun yanında daha sağlıklı bir iletişim kuruyor. Bir yıl geçiyor ve hastadan, kadın olsun erkek olsun, günlük hayatta çok şık bir fotoğraf alabiliyorsun ve bunu reklam olarak kullanabiliyorsun. Belki aldığın fotoğraf sana 100 binlerce lira kazandırıyor ama bu sadece kurduğun güzel iletişim sayesinde oluyor. Bunları atlamamak lazım.

► Asker K. : Şöyle özetleyebiliriz o zaman: Rinoplasti spesifik bir alan da olsa, farklı alanlara ve kitlelere yoğunlaşmak çok daha yoğun bir şekilde hasta akışı sağlıyor. İkinci olarak da sosyal medya hesaplarınıza biraz daha life style içerikleri ekleyerek, renk ve yoğunluk vererek hastalar için çok daha çekici hale geliyorsunuz.