Please enable JS

Video Blog: Bariatrik Cerrahide 1 Hasta, 2 Hasta Demektir!

 

► Asker K. : Merhaba Emre. Bugün seninle Türkiye'deki sağlık turizminde bariatrik cerrahinin aslında öneminden bahsetmek istiyoruz. Yani bariatrik cerrahi için gerçekten yurtdışından Türkiye'ye hastalar geliyor mu? Sen bu işlem reklam tarafında olduğu için konuya en hakim, en doğru kişilerden birisin. Hatta çalıştığımız markaların birisi senin daha doğrusu yönettiği markalardan birisinde bariatrik cerrahi işlemleri var bize bu konu hakkında biraz aydınlat insanlarda aydınlansın.

► Emre K. : Tabii aydınlatalım, hemen bütün merakları edilenleri cevaplayalım. Bariatrik operasyonlara Türkiye'de sanıldığından daha fazla bir rağbet var. Günde bir doktorun belki üç-dört-beş operasyona girdiğini biliyorum. Tabii ki burada sayı kısıtlaması olmalı. Bir cerrahın kaç operasyona gireceği limitler mevcut. Fakat bizim iki tane başlıca ülkemiz var. Almanya ve Amerika, bu ülkelerin bazı bölgelerinde özellikle kırsal bölgelerinde Amerika'nın biraz daha merkez bölgelerinde. Fakat obez oranı çok yüksek obezite olmasa dahi insanların vücut kitle endeksleri çok yüksek.

► Asker K. : Burada hemen araya girmek istiyorum. Tam bu konuda, burada kırsal kesimler dedin ya, neye göre belirliyorsun? Yani o hedef kitleyi belirlerken kırsal kesim hakkında nasıl bir araştırma yapıyorsun? Sonrasında bariatrik cerrahinin reklamlarını o bölgelerde çıkıyorsun.

► Emre K. : Burada kırsal kesim olarak adlandırmamız için öncelikle başkente uzaklığı da önemli. O ülkenin nüfus yoğunluğu da önemli. O ülkenin farklı sektörlerde olan veya sağlık kurumlarının yayınladığı istatistikler de önemli. Burada tabii ki de bu ülkede bayileri olan, şubeleri olan ilk muayene gerçekleştikleri büroları olan müşterilerimiz de önemli, bize bu info’yu verebiliyorlar. Bu bölgelerde daha fazla kilolu topluluk var, bu bölge daha sağlıklı topluluk şeklinde. Biz ülkeleri böyle biliyoruz. Tabii ki bunun önce bir araştırması var. Klasik pazar araştırması, rakip araştırması, reklam araştırması yaparak nerede neyin olduğunu rahatlıkla belirleyebiliyoruz. Bizim de çalıştığımız pek çok sağlık turizmi yapan aracı kuruluş markası var.

► Asker K. : Onlarda bariatrik cerrahiye yoğunlaşmayanlar o alana yönelmeyenler de oluyor. Peki bu alanda ya da bariatrik cerrahi alanında operasyon yapan hekimlerle o acentelerin çalışmasını anlamlı buluyor musun? Burada gerçekten potansiyel bir pazar var mı?

► Emre K. : Potansiyel pazar mevcut ve bunu insanlar da görmeye başladı. Yavaş yavaş herkes o pastadaki kremadan pay almaya çalışıyor. Hatta çok büyük oyuncular giriyor. Çünkü bariatrik operasyonun pek çok çeşidi var. Ayaküstü 15-20 dakikada hallolan da var, gastrik baypas dediğimiz daha uzun süren operasyonlar da var. Bütün müşterilerimiz bence bu tedavi türünü planlarına dahil etmeli. Reklamlar için buna bütçe ayırmalı. Özellikle üç dört tane ülkemiz var. Bu ülkeleri şimdi söylemek istemiyorum, önden info vermek olur. Reklamlarımıza dahil etmeliyiz çünkü çok fazla talep var. Başta belirttiğim gibi ve çok basit operasyonlar, özellikle mide balonu için hasta geliyor, mide balonu yutuyor ve sonradan tekrar ülkesine dönüp rahatlıkla tedavisini sonlandırabiliyor aylar sonra ve bu kişiler, özellikle diğer plastik operasyonlardan ziyade, bariatrik operasyon geçiren kişiler birbirleri ile çok güzel iletişim kuruyorlar. Öncesi-sonrası yorumlarını birbirlerine WhatsApp’tan çok güzel aktarabiliyorlar.

► Asker K. : Buradan hemen şuna değineceğim, bariatrik cerrahinin aslında şöyle bir avantaj var: Bugün operasyon olan bir hasta bundan altı sekiz ay sonra plastik cerrahi operasyonuna da ihtiyaç duyuyor. Bu aslında o ilk yapılan satışı destekleyecek ikinci satış, ikinci bir gelir kapısı yaratıyor bize doğru.

► Emre K. : Bariatrik operasyonu sattığımız potansiyel hastalara belli indirimler sağlıyoruz. Sekiz ay ya da bir yıl sonra vücut toplama operasyona ihtiyaç duyuyorlar. Gel bizde ol bu ameliyatı veya diğer vücutla alakalı operasyonu gel bizde ol. Böylelikle hem güven ortamı sarsılmıyor hem başarılı bir operasyonun ikincisi geliyor ve bunun ağızdan ağıza pazarlamaya da faydası oluyor. Kişi ülkesine döndüğünde değişimi görüyor. İnsanın haliyle bu tarz ihtiyaçları olan çevresi oluyor. Bu şekilde bize her türlü olumlu geri dönüşü oluyor.

► Asker K. : Yani özetle şunu söyleyebiliriz. Bariatrik cerrahiyi kesinlikle dahil etmeliyiz. Bariatrik cerrahide bir hasta, bir hasta değildir; bir hasta iki hastadır.