Health Türkiye: Anlamı, Kapsamı ve Hedefleri

Health Türkiye, Sağlık Bakanlığınca yürütülen bir sağlık markası. USHAŞ tarafından geliştirilen bu yapının Türkiye sağlık turizmini çok yönlü geliştirmesi planlar arasında.

Türkiye’deki sağlık turizmi ivmeli yükselişini sürdürüyor. Bu alana yapılan yatırımlar karşılığını buluyor. Devlet teşvikleri, krediler ve yardımlar sayesinde klinik, hastane ve doktorlar sağlık faaliyetlerini dünyanın dört bir yanına daha kolay şekilde ulaştırabiliyor.

“Sağlığın Küresel Yıldızı” sloganı ile kendini daha geniş çapta duyuracak olan Health Türkiye ile sağlıkta zirveye ulaşmak hedefleniyor. Bu projenin çıkış kaynağı nedir ya da Health Türkiye ne gibi faaliyetler yapacak türü sorular ilgililerin merak ettikleri arasında.

Türkiye’nin ilk 360 dijital sağlık ajansı New Health Media olarak bu alandaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Merak ettiklerinize yönelik bizimle iletişim kanallarımız üzerinden ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin sağlık markası ile ilgili sorularınızın yanıtını vermeye ise projenin duyuru sürecinden başlayalım.

Health Türkiye Nasıl Ortaya Çıktı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Health Türkiye markasını 8. Türk Tıp Dünyası Kurultayında duyurdu ve bu markanın tüm dünyada en iyi olması adına çalışmalar sürdürüldüğünü aktardı. Health Türkiye markası USHAŞ (Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi) tarafından geliştirildi.

Dünyada yaklaşık 100 milyar doların sadece sağlık turizmine harcandığı göz önüne alındığında sağlık sektörünün bu alanına yatırım yapmanın önemi de kendini belli ediyor. Devletler sağlık merkezli turizm faaliyetlerinin refah, ekonomi ve istihdamı artırdığının farkında. Türkiye’nin hedefi ise bu pasta payından maksimum ölçüde faydalanabilmek.

Sağlık turizminde Türkiye’nin konumu yadsınamaz bir noktada. Diş tedavilerinden saç ekim operasyonlarına, bariyatrik cerrahiden estetik cerrahiye değin geniş bir yelpazeden sağlık hizmeti Türkiye’den tüm dünyaya sunuluyor. Türkiye sağlık sistemini iyileştirmeye yönelik yatırımlar da artmaya devam ediyor.

Türkiye’nin sağlıkta dijitalleşme başarısı ve sağlık turistlerine sunulan hizmetlerin kalitesi, uluslararası mecrada daha bilinir olmanın önü açtı diyebiliriz. Dünyanın şifa merkezi haline gelmesine yönelik planlamaların kaynağında Türkiye’nin mevcut sağlık turizmi başarısı yatıyor demek de pekâlâ mümkün.

Health Turkey- New Health Media

Health Türkiye Kapsamında Neler Yapılacak?

Türkiye’de yapılan nitelikli sağlık turizminin daha iyi bir seviyeye taşınması kapsam dahilinde yer alıyor. Devlet hazinesi yardımları ve birikimler sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmaya ve turistlerin memnuniyetini maksimize etmeye odaklanıyor. Bu amaçla hangi unsurların öncelikli koşturulacağı da az çok kendini belli ediyor: Türkiye sağlık turizmi tüm dünyaya tanıtılacak. Dijitalleşmenin avantajlarından en iyi şekilde yararlanılacak ve tüm birimleri ile daha güçlü bir sağlık altyapısı oluşturulacak.

Türkiye sağlık turizmi pek çok açıdan avantaj sunuyor. Doktorların yüksek tahsilli olmaları, sağlık kurumlarının modern ve hijyenik olması, akredite sağlık kurumlarının bulunması, sağlık bakanlığının düzenli denetimleri, son teknolojik tıbbi cihazların bulunması, nitelikli sağlık personeli istihdam edilmesi, ülkenin dikkate değer coğrafi konumu gibi faktörler doğrudan avantaj sağlıyor. Bununla birlikte, Health Türkiye markası ile daha da organize ve bütüncül bir yapı elde edileceği tahmin ediliyor.

Health Türkiye geliştirmelerinden öne çıkanları aşağıda bulabilirsiniz:

Sağlık Turizmi İnternet Mecrası: Markanın kendine özel, kullanıcı dostu bir internet sitesi olacak. Sağlık sisteminden sağlık kuruluşlarının özelliklerine değin tüm kalemler bu sağlık portalında dünyaya sunulacak.

Dijital Erişime Açık Bilgi Aktarım Merkezi: Potansiyel sağlık turistleri, Türkiye’deki sağlık hizmetlerine online olarak ulaşabilecek. Sağlık hizmeti veren kurumlara erişimin yanı sıra hangi tesiste hangi tedavilerin olduğuna dair bilgileri de öğrenebilecek.

Çok Dilli Sağlık Hizmeti Modeli: Oluşturulacak olan Health Türkiye dijital platform Arapça, İngilizce, Rusça ve Fransızca olmak üzere 4 dil altyapısına sahip olacak. Böylece farklı dilden pek çok hasta bu sistemi rahatlıkla kullanabilecek.

Online sağlık platformu sayesinde hastalar hem istediği bilgilere kolaylıkla ulaşabilecek hem de aldığı hizmet adımlarının her birini takip edebilecek. Sağlık turizmi hizmeti öncesi süreç, tedavi hizmeti ve hizmet sonrası süreç şeklinde kategorize edilecek olan sistem, kullanıcı dostu bir yapı ve iskelet sunuyor.

Health Türkiye Hedefleri Neler?

Sağlık Bakanlığı şirketi olan USHAŞ’ın “Sağlık Turizmi Sektörel İşbirliği ve Projeler Sorumlusu” olan Mehmet Karakaya’nın açıklaması ile, Türkiye’nin sağlık turizmi başarısı Health Türkiye’nin çatı bir marka olmasının önünü açtı.

Health Türkiye sağlık dikeyinde hem özel sektörü hem de kamuyu kapsayacak şekilde genişletiliyor ve böylece global mecrada başat olması planlanıyor. Temel amaç hem dünya genelindeki sağlık sektörü pazar payını hem de sağlık turizmi ile elde edilen geliri maksimum seviyeye ulaştırmak olacak.

New Health Media, sağlık turizmi sektöründe faaliyet gösteren kiniklere, doktorlara, hastane ve acentalara 360 derece dijital hizmet sunuyor. Sosyal medya yönetiminden markalaştırmaya kadar tüm süreçleri tek bir ajans çatısı altında birleştiriyor. İnternet sitemizin yanı sıra Instagram ya da Youtube kanallarımızdan da bizleri takip edebilir; detaylı bilgi almak adına formumuzu doldurabilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.