UX / Ul

 

UI ve UX nedir sorusu özellikle dijital alanda faaliyet gösteren e-ticaret firmalarının merak ettiği sorular arsında yer almaktadır. İnternet çağının etkisi ve ivmeli yükselişi trendleri dönüştürmekle ve içerikleri zenginleştirmekle kalmadı, kullanıcı deneyimi konusuna da yeni bir çehre kazandırdı.

 

UI ve UX Nedir?

UI, UX nedir diye merak ediyorsanız, işleri büyütmeye başlamışsınız ya da işleri ciddiye alıyorsunuz demektir. İngilizcesi User Experience olan UX, kullanıcı deneyimi; User Interface ise Kullanıcı arayüzü anlamına gelmektedir. Bu iki terim, web tasarımının yanı sıra kullanıcı merkezli faaliyet gösterme mantığının bir yansımasını ifade etmektedir.

 

UX/UIKullanıcı Deneyimi ve Kullanıcı Arayüzü

UI yani kullanıcı arayüzü, internet kullanıcılarının websitesinde keyifle dolaşabilmelerini sağlayan ve görsel tasarımlardan oluşan bir yapıdır. Kişilerin siteyi gezerken sıkılmaması, sitede uzun süre vakit geçirmesi ve dilediği içeriğe zorlanmadan ulaşabilmesi temel amaçlar arasında yer alır. UX yani kullanıcı deneyimi ise kullanıcıların internet sitesi üzerindeki etkileşimini değerlendirmeye alan bir yapıyı işaret eder.

Kullanıcıların ilgili site ile etkileşimini maksimum fayda ibresinde tutmak için kullanılan çeşitli UX programları ve UI programları mevcuttur.

 

UX ve UI Tasarım Süreçlerinin Birbirinden Farkları

UI UX tasarım nedir sorusunun yanıtı, iki sürecin birbirinden farkını da izah eder. UI tasarımı bütünü ile arayüz tasarımıdır, UX ise oluşturulacak bu arayüzün etkili kullanılması ile ilgili unsurları içeren bir görsel bir yapıdır. UI UX design nedir konusunun en yaygın yanıtı ile özetlemek gerekirse, UI somut ve UX soyuttur.

 

UX ve UI Neden Önemlidir?

UX ve UI nedir sorusu esasen kullanıcıya daha efektif ve faydalı websitesi içeriği oluşturma temelindeki yanıtları kapsamaktadır ve bir arada kullanılmaları son derece iyi sonuçlar elde edilmesi anlamına gelir. UI ile internet sitesi görsel açıdan ilgi çekici hâle gelirken, UI sayesinde tasarımlar bütünlüklü bir iskelet oluşturur.

 

Dijital pazarlama sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren New Health Media, UX ve UI tasarım süreçlerinizde işinizi kolaylaştırmaktadır. Detaylı bilgi almak için, klinik, doktor ve hastaneler ile çalışarak sağlık turizmine yön veren dijital ajansımıza ulaşabilirsiniz.