Programatik-DV 360

 

DV360 Nedir?

Display and Video 360 yani eskiden kullanılan “Double Click Bid Manager” ismiyle bilinen bir reklam yönetme aracıdır. Dijital reklamcılığın yeni aktörlerinden olup, Demand Side Platform araçları arasındadır ve programatik reklamcılığın ögelerinden biridir. Google Marketing Platform tarafından kullanıma açılmıştır.

Türkiye’de ajansların son dönemlerde kullanmaya başladığı DV360, Google’ın yapay zeka çalışmaları ile desteklenmektedir ve içeriğinde kullanıcıların her türlü reaksiyonuyla, yaşadıkları yer bilgisine varana kadar pek çok parametre ve ölçümün denkleme dahlini sağlamaktadır.  

Programatik-DV 360

Programatik Reklamcılık Nedir?

Bugün dijital reklamcılıkta %80’e yakın bir oranda programatik reklamların yer aldığı görülmektedir. Kavram kısaca, konvansiyonel dijital reklamcılıkta kullanılan metotların yerine, otomasyona bağlı bir reklam sahası satın alma teknolojisini ifade etmektedir. Reklamların doğru ücrete, doğru kişiye ve doğru anda yönelmesi için verilerden faydalanır. Eski metotların kullanıldığı zamanlarda, bir websitesine tıklayan kullanıcıların gerçekten kaç tanesinin hedeflendiği bilinemezdi ve bu yüzden ekstra bütçe harcanması kaçınılmazdı. Yani bu hesaplamalar ve hedeflemeler özelinde insanın yerini algoritmaların aldığı söylenebilir. Ayrıca bu durum, optimizasyon gibi gerçekleştirilecek diğer işlemler için de fazladan zaman kazanımı getirir.

Programatik Terimleri Nelerdir?

  • DSP (Demand-Side Platform) Talep Yönlü Platform

Reklam verenlerin oluşturduğu talepleri kullanan yazılımlardır. Sıklıkla DSP veya Demand-Side Platform olarak geçer. Bu yazılım sayesinde reklamı veren, kendiliğinden reklam yerleşimini satın alabilir.

  • SSP (Supply-Side Platform) Arz Yönlü Platform

Eski dijital reklamcılık zamanında her yayıncının reklam verene ulaşması ve reklam sahasını satması gerekliydi. Manuel olarak ilerleyen bu süreç, daha sonra programatikle birlikte otomatikleşti. Bunu sağlayan yazılım ise SSP’dir. Ad-exchange yani reklam borsasına erişebilen SSP vasıtasıyla en yüksek teklifi kim veriyorsa onun reklamı gösterilir.

  • Ad-Exchange

Demand-Side Platform ve Supply-Side Platform’un ticaretlerinin yapıldığı sahanın ismidir. Reklam Borsası olarak da anılır.

  • RTB (Real Time Bidding) Gerçek Zamanlı Fiyatlama

Özetle, bir reklam yerleşimi için gerçekleştirilen, dijital ortamdaki açık arttırma olarak bahsedilebilir. Çok küçük zaman dilimi içerisinde (milisaniye) gerçekleşir. Bir web sitesi sayfası açılana kadar, reklam sahasına en yüksek teklifi veren ve minimum koşulları karşılayan kimse, orada onun reklamı yayınlanır.

 

Dijital reklamcılıkta başlayan bu yeni dönemde New Health Media’nın teknoloji dostu ekibiyle tanışın. İletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.