Influencer Pazarlama

 

Influencer, sosyal medya platformlarını etkili şekilde kullanan, yüksek takipçi sayısına ulaşmayı başarmış kişileri tanımlamak için kullanılan İngilizce bir kelimedir. Bu kişilerin binlerce ve hatta yüz binlerce ve milyonlarca takipçi sayısına ulaşanları vardır.

 

Influencer Ne Yapar?

Ürettikleri içeriklerle insanları etkilemeyi başaran Influencer’lar takipçilerin karar süreçleri üzerinde etkilidir. İlk zamanlar eğlence, hobi amaçlı olan bu Influencerlık bugün profesyonel, kurumsal bir meslek alanı hâlini almıştır. Influencer Marketing ya da Influencer pazarlama ajansı gibi terimler türemiştir. Etki alanı kategorileri çeşitlilik göstermekle birlikte, temel olarak dijital mecra üzerinden pazarlama yaparlar.

 

Influencer-PazarlamaInfluencer Pazarlama Nedir?

Influencer Marketing ne yapar sorusu sosyal medya özelinde en sık aratılan konular arasındaki yerini almıştır. Influencer marketing için yeni nesil bir pazarlama stratejisi demek doğru olacaktır. Şirketlerin, sosyal medyada tanınmış kişi ve hesaplar ile anlaşma yaparak, ürün ve hizmetlerini tanıtması olarak detaylandırılabilir. Influencer pazarlama sayesinde firmalar, reklam ve tanıtımlarını hâli hazırda belli bir kitle üzerinde etkisi olan kişiler aracılığı ile yaparak daha avantajlı bir strateji yürütmektedir.

 

Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Kimi zaman markalar doğrudan Influencer ile iletişime geçer kimi durumlarda da influencer pazarlama ajansı devreye girer. Influencer pazarlama yöntemi Instagram ve YouTube gibi platformlarda son derece yaygındır. Yüksek takipçi sayısı reklamı yapılan ürün, hizmet ya da içerik bilgisinin daha fazla kişiye daha kolay yoldan ulaşması demektir. Bu sebeple markalar doğru influencer 'ı nasıl bulurum konusuna kafa yormakta ve bu yönde yatırım yapmaktadır.

Influencer Anlaşma Süreci Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Influencer ile yani “kanaat önderleri” ile iletişime geçme yöntemleri değişkenlik gösterebilmektedir. Influencer pazarlama ajansları sosyal medyada tanınan, yüksek takipçi sayısına sahip kişiler ile iş temelli anlaşma yapma sürecinde aracı görevi görürler. Bununla birlikte, bu kişiler ile doğrudan iletişim kurma da seçenekler arasındadır. Markalar Influencer Marketing Yaparken Nasıl Bir Yol İzler sorusunun yanıtı da farklılık gösterebilmektedir.

 

Sosyal medya görünürlüğünüzü artırmak, internet ortamındaki potansiyel takipçilerinize ulaşmak ve iş alanınızı genişletmek için, dijital pazarlama ve reklamcılık deneyimi ile Türkiye’nin öncü sağlık ajansı konumuna erişmeyi başaran New Health Media’yı tercih edebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu doldurun.

gptw logogoogle partnermeta partner
  • whatsapp
  • instagram
  • facebook
  • youtube
  • twitter
  • linkedin