Sağlık Turizminde Mobil Reklamlar

Bulunduğumuz çağda hedef kitleye ulaşmak eskiye nazaran neredeyse artık çok daha kolay. İnsanlar akıllı telefonlarda giderek daha fazla vakit geçiriyor, bu da kitlenin sürekli çevrim içi olmasını sağlıyor ve mobil reklamcılıkla internette gezinen potansiyel müşterilere reklam göstererek onlara ulaşmamız kolaylaşıyor.Mobil Reklamlar Bizlere Ne Sağlıyor?


Daha fazla telefon araması, Instagram ve WhatsApp mesajı ve onlarla iletişime geçmenizi sağlayacak formlar... Ayrıca hedef kitlenin sosyal medya hesaplarınızı takip etmelerini, web sitenize tıklamalarını ve eğer var ise mobil uygulamalarınızı indirmelerini sağlıyor.


Mobil reklamlar nasıl planlanmalı?


Bu sorunun cevabı çok basit. Öncelikle bir hedef kitleniz (cinsiyet, yaş, ülke vs.) ve genel işletme hedefleriniz olmalı.


İkinci aşama ise mobil kullanıcıların arama yaparken kullanabilecekleri “anahtar kelimelerin” belirlenmesi. Unutmayın ki; akıllı telefon kullanıcıların pek çoğu söz konusu yazı yazmak olunca oldukça beceriksizdirler. Detaylı ve uzun cümleler ile aramalar yapmayı sevmezler. Bu sebeple stratejinizi doğru kısa ve uzun kuyruklu kelimeler üzerine inşaa etmelisiniz.


Bu aşamadan sonra reklam kreatifleri üzerinden çalışmaya başlayabilirsiniz. Arama ağı reklamları kullanabileceğiniz gibi görüntülü reklamları da kullanabileceğinizi unutmamalısınız. Tavsiyem öncelikle arama ağı reklamları ile hedef kitlelerin karşısına çıkmak, ardından da aynı kitleye remarketing hedeflemesi yaparak görüntülü reklamları onlara göstermek olacaktır.


Reklamların kurulması


Mobil reklamların bilgisayarda ya da TV’de göründüğü gibi büyük ve detaylı olmadığı akıldan hiç çıkarılmamalıdır. Mobil reklamlar hedefe yönelik, mesajı net bir şekilde veren ve sonuç odaklı olarak kurgulanmalıdır.


Biliyorsunuz ki pandemiden dolayı mobil kullanıcılar internette oldukça vakit geçiriyorlar. Bizim de arayışta olan potansiyel kitlenin dikkatini çekmemiz, doğru ve etkileyici bir biçimde karşılarına çıkmamız gerekiyor. Bunun için görüntülü/görsel reklamları kullanıyoruz… 😊 Kulağa cazip ve basit geliyor değil mi? Ne yazık ki öyle değil... Piyasada oldukça farklı cihazlar mevcut ve her birinin ekran çözünürlüğü birbirinden farklı olduğu için hepsine uygun bir görsel boyut çalışması gerekmekte.


Sosyal medya reklamları


Hastalarla iletişim kurabileceğimiz ikinci yer ise sosyal medya mecraları. Biliyorsunuz ki birçok platform mevcut, burada ilk yapmanız gereken hedef kitlenizin kullandığı sosyal medya platformlarını belirlemek olacaktır. Her bir platformun kitlesi farklılık göstermektedir.


Sağlık Turizmi ve buna paralel estetik uygulamalar göze alındığında Facebook, Instagram ve Tiktok öne çıkmaktadır. Bu platformların kullanıcıları hesapları telefonlarından ziyaret ederler, bu nedenle iletmek istediğiniz mesaj / reklam mobil cihazlar için optimize edilmiş olmalıdır.


Video reklamları önemi


Mobil reklamcılıktaki son trend video reklamcılığıdır. Mobil video tüketiminin revaçta olduğu bir dönemde bu durumu değerlendirmek isabetli bir pazarlama olanağı sunacaktır. Geleneksel reklamcılıktan daha çekici olacağından emin olabilirsiniz.


Sağlık Turizmi yaparken hasta süreç, hasta deneyim ve kapsamlı tedavi videolarının aşırı ilgi çekici olduğunu hatırlatmak istiyorum. Videoların reklam için kullanılacak versiyonları olabildiğince kısa ve ilgi çekici olmalı. Aklınızdan çıkarmamanız gereken önemli bir detay ise mobil kullanıcıların dikkatlerinin çok çabuk dağıldığı gerçeği olmalı… Sıkılırlar. Vermek istediğiniz mesajı çok hızlı bir şekilde hedef kitlenize iletmeli ve karar süreçlerine etki etmelisiniz. Reklam videoları uzun bir dram filmlerine dönüşmemeli…


Bu karmaşık yolda BOL ŞANSLAR… ya da bize gelin, tutarız elinizden birlikte buluruz yolumuzu…

101 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör