CRM’de Müşteri Segmentasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi: 29 Haz 2021


CRM'de Müşteri Segmentasyonu Nedir?

Müşteri segmentasyonu mevcut, eski veya potansiyel müşterilerinizi sizin için anlamlı olan çeşitli kriterlere göre gruplara, yani segmentlere ayırmaktır. Bu kriterler cinsiyet, yaş aralığı, şehir, ülke, vb. bait demografik değişkenler olabileceği gibi sizin için ekonomik anlamı daha fazla olan kriterler de olabilir. Örneğin müşterinin ilgi duyduğu ürün ve hizmetler, müşterinin hangi kanaldan size ulaştığı, en son ne zaman veya ne sıklıkla iletişim kurduğu, sizden ne kadar alışveriş yaptığı, kampanya maillerinizi kaç kez açtığı ya da hangi sebepten ötürü sizden alışveriş yapmayı bıraktığı gibi kriterler üzerinden de müşterilerinizi segmentlere ayırabilirsiniz.


Bu segmentler bir tür etiket gibidir ve bir müşterinin bir segmente dahil olması onu başka bir segmentten çıkarmayacağı gibi bir başka segmente eklenmesini de engellemez. Dolayısıyla gerektiğinde bu segmentlerin birleşim ve kesişim kümelerini de filtreleyebilir ve böylelikle bir reklam yapacağınız zaman bunu çok daha spesifik bir kitleyle paylaşarak reklam maliyetlerinizi daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.


Bununla birlikte müşterilerinizin hangi kanallardan size ulaştığını tespit edip onları bu kritere göre segmente etmek ya da onların size ulaştığı kanallar ile aktiflik düzeyleri arasındaki ilişkiyi gözlemlemek hangi platformlara daha az, hangilerine daha fazla reklam yatırımı yapmanız gerektiği konusunda da size paha biçilmez bilgiler sağlayacaktır.


Müşteri segmentasyonu profesyonel bir müşteri ilişkileri yönetiminin olmazsa olmazlarındandır. Ancak bunu yapmak için ilk noktada gereken şeyin bunu doğru bir şekilde kurgulamak olduğunu ve CRM uygulamasının bu hususta sadece ihtiyacınız olan araçları size sağladığını unutmamalısınız. Danışmanlığını yaptığımız Hubspot CRM uygulaması sizin daha önce kurguladığınız anlamlı müşteri segmentlerini gerçekleştirmek ve dijital pazarlama faaliyetlerinde kullanmak için ihtiyacınız olan tüm araçları barındırmaktadır. Bu konuya ilk kez adım atıyorsanız New Health Media olarak 5 yılı aşkın deneyimimiz ile size nasıl müşteri segmentasyonu yapmanız gerektiği hakkında yardımcı olmaya hazırız.


Daha etkin ve daha isabetli bir pazarlama yönetimi için CRM şarttır.

277 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör